Νέοι σε κατάταση…. κρίσης

ΑΠΟ: apostioan - Φεβ• 27•16

Οικονομική κρίση και νέοι

Στην προσπάθεια  καταγραφής των συνεπειών που οι νέοι της χώρας μας αισθάνονται πως έχει η οικονομική κρίση στη ζωή και στο μέλλον τους, έγινε μια μικρή έρευνα με δείγμα πάνω από 100 μαθητές του σχολείου μας.

Τα ερωτήματα ήταν δύο:

1. Ποια συναισθήματα σας προκαλεί η οικονομική κρίση; (με δυνατότητα πολλαπλών απαντήσεων)
  2. Πού βλέπετε τον εαυτό σας στο μέλλον;

Τα αποτελέσματα παρουσιάζονται στα παρακάτω γραφήματα:

ερευνα1γ

Οι απαντήσεις στο πρώτο ερώτημα δείχνουν ότι τα κυρίαρχα συναισθήματα είναι ο αποτροπιασμός και η θλίψη (με 37% και 34% αντίστοιχα). Ακολουθεί η απαισιοδοξία με 22%, παρά το γεγονός ότι πρόκειται για συναίσθημα αντίθετο με την φυσική τάση των εφήβων, ενώ τελευταία στη λίστα των συναισθημάτων που καταγράφηκαν είναι η οργή με 7%.

«Πού να πάμε; » Φ. Πλιάτσικας

ερευνα2δ

Οι απαντήσεις στο δεύτερο ερώτημα δείχνουν ότι το εντυπωσιακό ποσοστό του 50% των νέων της χώρας μας, ήδη από την ηλικία του γυμνασίου, βλέπουν το μέλλον τους έξω από την Ελλάδα. Ακολουθεί ένα σημαντικό ποσοστό νέων που δεν μπορούν να ξέρουν ακόμη και αυτοί που συναρτούν τις αποφάσεις για το μέλλον τους με την εξέλιξη της οικονομικής κατάστασης στη χώρα μας (15% + 20% = 35%). Τέλος, μόνο το 15% των ερωτηθέντων βλέπει το μέλλον του εντός της χώρας μας, γεγονός που σίγουρα πρέπει να μας προβληματίσει

«Αχ! Ελλάδα» Ν.Παπάζογλου

«Τα καράβια μου καίω» Ν. Πορτοκάλογλου

.

Συντάκτρια:

Αποστολοπούλου Ιωάννα

1. Ο/Η ΄Αννα Βουρλογιάννη λέει:

Τα αποτελέσματα πολύ λυπηρά – η δουλειά σας εξαιρετική!Μπράβο

2. Ο/Η sotiraki λέει:

Ελπίζουμε να «κάψετε τα καράβια σας» και να μείνετε εδώ. Μπράβο και στην Ιωάννα και σε όσους συμμετείχα στην έρευνα.