tumblr

Το  tumblr tumblr1είναι μια από τις αγαπημένες διαδικτυακές σελίδες των Αμερικανών αλλά και των Ευρωπαίων. Παρ’ όλα αυτά στην Ελλάδα δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη. Με αφορμή αυτό αποφάσισα να εγγραφώ και να γίνω μέλος αυτής της διαδικτυακής σελίδας. Μπορώ να πω ότι κατάλαβα γιατί είναι τόσο αγαπητή σε τόσες χώρες και πλέον την επισκέπτομαι καθημερινά. Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ τη μοναδικότητα του tumblr μαζί σας!

Facts για το tumblr:tumblr2

1)Ιδρύθηκε το 2007 στην Αμερική

2)Ιδρυτής της ιστοσελίδας ήταν ο Ντέιβιντ Καρπ

3)Έχει περίπου 91.7 εκατομμύρια δημοσιεύσεις την ημέρα

4)Αποκτά περίπου 15.000 νέους χρήστες κάθε μέρα

5)Αγοράστηκε το 2013 από τη Yahoo για 1.1 δισεκατομμύρια δολάρια.tumblr3

6)Είναι η 25η διασημότερη σελίδα στο διαδίκτυο.

Χρησιμοποιείται από πολλούς διάσημους όπως ο Μπαράκ Ομπάμα.

7)Είναι μπλογκ στο οποίο μπορείς να ανεβάσεις  δημοσιεύσεις, εικόνες, βίντεο, αποφθέγματα και ηχητικά μηνύματα.

Γνώμες για tumblr:

‘‘Μ’ αρέσει γιατί μπορώ να βρω ωραίες φωτογραφίες και quotes.’’tumblr4

‘‘Είναι αρκετά ενδιαφέρον αλλά προτιμώ να χρησιμοποιώ άλλες σελίδες.’’

‘‘Είναι η αγαπημένη μου σελίδα στο Internet.’’

‘’Την χρησιμοποιούν οι φίλοι μου και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα’’

‘‘Δεν ξέρω αν μπορώ να την διαχειριστώ.’’

‘‘Είναι πολύ καλή και εύκολη στη χρήση’’

Προσωπική γνώμη για tumblr:

Η προσωπική μου άποψη για το tumblr είναι πολύ θετική διότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα που καλύπτει πολλά θέματα. Θα την πρότεινα σε όλους όσους θα ήθελαν να δοκιμάσουν κάτι καινούργιο στο Ιnternet που να τους προσφέρει τη δυνατότητα να συζητήσουν πράγματα που τους απασχολούν ενώ παράλληλα μπορούν να γίνουν μέλη σε παγκόσμια κινήματα και να βρουν ενδιαφέρον φωτογραφίες και quotes!

Άννα Σταυλά