ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Η Επαγγελματική Εκπαίδευση στην Καλλονή ξεκινά το 1986 με την ίδρυση και λειτουργία του Τεχνικού – Επαγγελματικού Λυκείου. Με ανύπαρκτη υποδομή, σε νοικιασμένο και κυρίως ακατάλληλο κτήριο στην οδό Μητροπόλεως. Την πρώτη Πράξη του Συλλόγου Διδασκόντων, υπογράφει ο πρώτος διευθυντής του, αείμνηστος Στρατής Μαρμάρου. Στα χρόνια που θα ακολουθήσουν, το Τ.Ε.Λ Καλλονής θα αλλάξει 4 φορές όνομα και 3 φορές κτήριο, θα εμπλουτίσει τους Τομείς και τις Ειδικότητες του, θα αυξήσει το μαθητικό του δυναμικό, και κυρίως θα αποδείξει την αναγκαιότητα της ίδρυσής του.

Ιστορική Αναδρομή: 1986 Ιδρύεται το Τεχνικό – Επαγγελματικό Λύκειο Καλλονής. 1988 Το Τεχνικό – Επαγγελματικό Λύκειο Καλλονής μετακομίζει σε νεόδμητο κτήριο και συστεγάζεται με το Γενικό Λύκειο. 1990 Ο Απόστολος Χατζηβαγιάννης αναλαμβάνει τη διεύθυνση του ΤΕΛ Καλλονής. 1992 Ο Αργύρης Κεραμιτζής αναλαμβάνει τη διεύθυνση του ΤΕΛ Καλλονής. 1997 Τεχνικό – Επαγγελματικό Λύκειο και Γενικό Λύκειο Καλλονής καταργούνται και στη θέση τους ιδρύεται το Πολυκλαδικό Λύκειο. 1997 Ιδρύεται η Τεχνική Επαγγελματική Σχολή Καλλονής. 1999 Ιδρύεται το Τεχνικό Επαγγελματικό Εκπαιδευτήριο. 2005 Ιδρύεται το Επαγγελματικό Λύκειο Καλλονής. Το 1ο Επαγγελματικό Λύκειο Καλλονής βρίσκεται στην περιοχή της Καλλονής. Στη σημερινή του διεύθυνση μεταφέρθηκε τη σχολική χρονιά 2014-2015, σε ένα νέο κτήριο το οποίο διαθέτει εξοπλισμένα εργαστήρια και αίθουσα εκδηλώσεων 300 θέσεων, σύγχρονους εσωτερικούς χώρους και αθλητικές εγκαταστάσεις (γήπεδο μπάσκετ και γήπεδο βόλεϊ με δάπεδο από ειδικό υλικό), ενώ παλαιότερα συστεγαζόταν με το 1ο ΓΕΛ Καλλονής.