Μια εβδομάδα διαφορετική από όλες τις άλλες!

ΑΠΟ: ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΣΣΗΡΟΥ - Δεκ• 17•14

ceb2ceb4cebfcebcceacceb4ceb1-008

Το μήνα που πέρασε υλοποιήθηκαν κάποιες εκδηλώσεις και ενημερώσεις στο χώρο του σχολείου μας.

Την περασμένη εβδομάδα ξεκίνησαν τα πολιτιστικά και περιβαλλοντικά προγράμματα στα οποία  μπορούν να συμμετάσχουν όλοι οι μαθητές του Γυμνασίου Ασσήρου. Τα προγράμματα είναι τα εξής:

Περιβαλλοντικά Προγράμματα:

1)«Μαγειρεύουμε, τρώμε όπως παλιά;»

Συμμετέχουσα Τάξη: Β’ Γυμνασίου

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Ευαγγελία Αλαγιαλόγλου και Μαρία Κωνσταντινίδου .

2)«Βότανα και Μυρωδικά: Καλώς ήρθατε στην αυλή του σχολείου μας!»

Συμμετέχουσα Τάξη: Γ’ Γυμνασίου

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Μαρία Κωνσταντινίδου, Λάζαρος Γιουβανούδης και Βαΐτσα Κολτσιάκη

Πολιτιστικά Προγράμματα:

1)«Το Επάγγελμα Χθες και Σήμερα»

Συμμετέχουσα Τάξη: Β’ Τάξη

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Διογένης Νίκας και Άννα Τσαπράνη

2)«Κόσμημα: Χαρτογράφηση ενός Τοπίου Μαγευτικού»

Συμμετέχουσες Τάξεις: B’ και Γ’ Γυμνασίου

3)«Προσεγγίζοντας τον Ν.Καζατζάκη:  Το ‘Πέρασμα Στην Απορία’

Συμμετέχουσες Τάξεις: Α’ Β’ και Γ’ Γυμνασίου

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Αμαλία Πανταζιάκου, Νικόλαος Καλτσής, Βασιλική Ζώκα και Ελένη Σεντούκα.

Επίσης, πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις με ειδικούς τις οποίες παρακολούθησαν οι μαθητές του Γυμνασίου Ασσήρου.

Έγινε ενημέρωση από την Τροχαία για την οδική ασφάλεια στις 11/12/2014 και ενημέρωση στους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου για θέματα υγείας (ΗΙV) από κοινωνικό λειτουργό στις 11/12/2014.

Την Παρασκευή 12/12/2014 οι μαθητές του Γυμνασίου Ασσήρου παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση «Η Φάρμα των Ζώων» στη Μονή Λαζαριστών.

Αντωνία Γουνιώτη – Ζωή Δεληφωτάκη

ΠΗΓΗ: