Συνέντευξη με τον πρόεδρο του «Εύξεινου Πόντου» Κορινού

emvlima

Συνέντευξη  του προέδρου του Ποντιακού Συλλόγου Κορινού «Εύξεινος Πόντος» κ. Αθανάσιου Αγαθαγγελίδη από τη μαθήτρια του Α2 Παυλίδου Δήμητρα

λαβαρο συλλόγου

Κύριε Αγαθαγγελίδη, πότε ιδρύθηκε ο Σύλλογος;

Ο Σύλλογος ιδρύθηκε το 1976. Στις 3 Σεπτεμβρίου συγκεντρώθηκαν 21 άτομα, κάτοικοι Κορινού και αποφάσισαν την ίδρυσή του.

Ποιοι ήταν οι ιδρυτές του Συλλόγου;

Οι ιδρυτές ήταν:

• Αγαθαγγελίδης  Ιωάννης
  • Αβραμίδης Αθανάσιος
  • Αγαθαγγελίδης Κυριάκος

Ποιος είναι ο σκοπός του Συλλόγου;

Σκοπός του  είναι να διατηρήσει την παράδοση, τα ήθη και έθιμα του Πόντου και να διαφυλάξει την ιστορία του Ποντιακού Ελληνισμού. Κύριο μέλημα του Συλλόγου είναι το θέμα της Γενοκτονίας και η αναγνώρισή της, η διατήρηση της ποντιακής διαλέκτου και η εκμάθηση των ποντιακών χορών κυρίως στις νεότερες γενιές.

Από πόσα μέλη αποτελείται;

Υπάρχουν εγγεγραμένα 400 μέλη. Ενεργά είναι περίπου 180-200 τα οποία παρουσιάζονται στις συνελεύσεις και συμμετέχουν ενεργά στον Σύλλογο.

Ποιες είναι οι δραστηριότητες του Εύξεινου Πόντου Κορινού;

Το βασικό κομμάτι του Συλλόγου είναι το χορευτικό τμήμα. Αποτελείται από 5 τμήματα. Το προπαιδικό, το παιδικό, το εφηβικό, το αρχάριο ενηλίκων και το τμήμα παραστάσεων ενηλίκων. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στο ενεργητικό του Συλλόγου περίπου 130 χορευτές ηλικίας από 5 έως 65 ετών. Χοροδιδάσκαλος του Συλλόγου μας επί σειρά ετών είναι ο κ. Νικολαϊδης Κωνσταντίνος.

Επίσης δραστηριοποιούμαστε και σε άλλους τομείς όπως το τμήμα χορωδίας με χοράρχη τον κ. Ραφαηλίδη Λευτέρη, το νεοσύστατο θεατρικό τμήμα με υπεύθυνο τον κ. Λυκίδη Σταύρο, το τμήμα εκμάθησης ποντιακών μουσικών οργάνων, λύρας και νταουλιού, με υπεύθυνους διδασκαλίας τους κυρίους Ραφαηλίδη Λευτέρη και Ραφαηλίδη Μπάμπη.

Χορός Σέρρα Πόντος Κορινού

Ποια είναι η μεγαλύτερη εκδήλωση του Συλλόγου και κάθε πότε πραγματοποιείται;

Η μεγαλύτερη εκδήλωση  είναι το πολιτιστικό μας τριήμερο, το οποίο γίνεται το δεύτερο Παρασκευοσαββατοκύριακο του Ιουλίου κάθε χρόνο. Έχει γίνει θεσμός πλέον εδώ και 23 χρόνια και πηγές αναφέρουν ότι είναι το μεγαλύτερο ποντιακό πολιτιστικό τριήμερο πανελλαδικά. Κάθε χρόνο συγκεντρώνονται περίπου 12.000 άτομα για να διασκεδάσουν με το πλούσιο ποντιακό καλλιτεχνικό μας πρόγραμμα. Ο Σύλλογος στηρίζεται στην βοήθεια των εθελοντών, για να μπορέσει να αντεπεξέλθει σε αυτό το τριήμερο και τους ευχαριστούμε πολύ. Η βοήθειά τους είναι πολύτιμη.

Αναπτύσσετε  φιλανθρωπικό έργο και ποιο είναι αυτό;

Πολλοί είναι οι λόγοι για τους οποίους οι άνθρωποι δίνουν από το υστέρημά τους έτσι, ώστε να βοηθήσουν τον κάθε συνάνθρωπο που έχει πρόβλημα επιβίωσης.  Έτσι και ο Σύλλογός μας προσπαθεί με διάφορους τρόπους να συμβάλλει σε αυτό το έργο προσφέροντας οικονομική βοήθεια σε όσους έχουν μεγάλη ανάγκη. Επίσης πραγματοποιούμε συναυλίες φιλανθρωπικού χαρακτήρα με διάφορους φορείς της τοπικής κοινωνίας με στόχο τη συγκέντρωση χρημάτων.

Χορευτικό Πολιτιστικό τριήμερο

Πόσα χρόνια ενεργοποιήστε στο Σύλλογο;

Ως μέλος βρίσκομαι στο Σύλλογο τα τελευταία έξι χρόνια. Τα τελευταία 2 χρόνια διετέλεσα ταμίας και το τελευταίο διάστημα των 2 μηνών βρίσκομαι στη θέση του προέδρου.

Ποιος ήταν ο λόγος που σας έκανε να ασχοληθείτε  με τον Σύλλογο;

Ξεκίνησα ως εθελοντής στις διάφορες δραστηριότητες του Συλλόγου και στη συνέχεια παρατήρησα ότι μπορώ να προσφέρω πολλά περισσότερα από διοικητική θέση. Η αγάπη μου για το Σύλλογο είναι μεγάλη. Έχω μεγαλώσει με ποντιακά ακούσματα και πάντα ήθελα να ακολουθήσω και να συνεχίσω το έργο του πατέρα μου που ήταν ένα από τα ιδρυτικά μέλη του Συλλόγου.

Ποια είναι τα μελλοντικά σχέδια του Εύξεινου Πόντου Κορινού;

Το τελευταίο διάστημα επιχειρούμε να ονομάσουμε  ένα πάρκο του Κορινού σε πλατεία «Εύξεινου Πόντου» και να τοποθετήσουμε ένα παρεκκλήσι με το όνομα κάποιου Αγίου του Πόντου. Στον συγκεκριμένο χώρο θα υπάρχει και μνημείο της Γενοκτονίας.

Επιδιώκουμε να ονομαστεί  μια οδός στον Κορινό  «19ης Μαΐου» στη μνήμη της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, ώστε να παραμείνουν τα ιστορικά στοιχεία του Πόντου στην τοπική κοινότητα, όπου το 30% του πληθυσμού είναι ποντιακής καταγωγής.

Τέλος επιδιώκουμε τη διεθνή αναγνώριση της Γενοκτονίας ασκώντας πίεση είτε Πανελλήνια είτε μέσω του Ευρωκοινοβουλίου.

Πιστεύω ότι όλοι μαζί ενωμένοι μπορούμε να καταφέρουμε πολλά και να παραδώσουμε την ποντιακή κληρονομιά στα παιδιά μας νιώθοντας ότι έχουμε κάνει το χρέος μας!

emvlima

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Συνέντευξη με τον πρόεδρο του «Εύξεινου Πόντου» Κορινού"