Από την Άλωση στον Καποδίστρια!

DSC02718 DSC02703

Με έναν ξεχωριστό τρόπο γιορτάστηκε φέτος η επέτειος για την Επανάσταση του 1821 στο Γυμνάσιο Κορινού. Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν ένα ιστορικό ντοκιμαντέρ με τίτλο «Από την Άλωση στον Καποδίστρια», το οποίο επιμελήθηκε η φιλόλογος καθηγήτρια του σχολείου κα Μερόπη Καραγιάννη με τη συμμετοχή πολυπληθούς ομάδας μαθητών. Πρόκειται για μία εξαιρετική δουλειά που η ολοκλήρωσή της χρειάστηκε πολύ κόπο και χρόνο προκειμένου το αποτέλεσμα να είναι άριστο. Με πολλά γυρίσματα στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες κατόρθωσαν να ξεδιπλώσουν όλα τα σημαντικότερα γεγονότα της ελληνικής ιστορίας από την Άλωση της Κωνσταντινούπολης το 1453 μέχρι την πρώτη σοβαρή προσπάθεια συγκρότησης ελληνικού κράτους από τον Ι. Καποδίστρια. Αξιοποιώντας τις δυνατότητες που προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία και επιστρατεύοντας το ταλέντο τους ανταποκρίθηκαν πλήρως στις απαιτήσεις του δύσκολου αυτού εγχειρήματος και το αποτέλεσμα της δουλειάς τους δεν υπολείπεται σε τίποτα από αντίστοιχες επαγγελματικές δημιουργίες. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια τόσο στην καθηγήτρια κα Καραγιάννη όσο και στην ομάδα των μαθητών και μαθητριών που συμμετείχαν στην αξιόλογη αυτή παραγωγή!

DSC02704 DSC02702

foto5 foto4 foto2

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Από την Άλωση στον Καποδίστρια!"