Στα Ολύμπια εν Δίω…

3160 3193

Μια καταπληκτική παράσταση της Αντιγόνης του Σοφοκλή είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου οι μαθητές του σχολείου μας στο ανοιχτό θέατρο του Κορινού. Ο μύθος των Λαβδακιδών ζωντάνεψε μπροστά στα μάτια των παιδιών άψογα παρουσιασμένος από τους μαθητές του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου Βροντάδου Χίου, οι οποίοι εντυπωσίασαν το κοινό με την ερμηνεία τους έχοντας ως οδηγό τους μια ιδιαίτερα πετυχημένη διασκευή του έργου του μεγάλου τραγωδού.

Η  παρουσίαση της Αντιγόνης, με πρωταγωνίστρια ένα κορίτσι που με το νεανικό του θάρρος  αντιστέκεται στην απολυταρχία της εξουσίας  κι επιλέγει  ν’  ακολουθήσει αυτό που η ίδια θεωρεί σωστό ,να καταδείξει τη δύναμη του άγραφου νόμου και των ηθικών αξιών σε μια κοινωνία που επικρατεί το δίκαιο του ισχυρότερου,  ένα διαχρονικό σύμβολο αποφασιστικότητας και αξιοπρέπειας, μας έκανε για άλλη μια φορά να συνειδητοποιήσουμε τον παιδευτικό χαρακτήρα του αρχαίου θεάτρου και την αξία που μπορεί να έχει ένα μάθημα έξω από τα όρια της τάξης.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην κ. Στέλλα Τσιροπινά φιλόλογο-υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Χίου που είχε τη γενική επιμέλεια της παράστασης, στον κ. Αντώνη Νικολάου, Διευθυντή του Γυμνασίου Βροντάδου, στους εκπαιδευτικούς κ. Ζωρζή Κυλαδίτη και κ. Λεωνίδα Μπριλή, καθώς και στους νεαρούς ηθοποιούς για την εξαιρετική παράσταση που μας παρουσίασαν.

Ανανεώνουμε λοιπόν το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά γεμάτοι εικόνες και συναισθήματα .

3212 3205 3203 3201 3199 3188 3184 3176 3171 3170 3163 3160 3246 3244 3239 3238 3221

1 σχόλιο στο "Στα Ολύμπια εν Δίω…"

1. Θερμές ευχαριστίες από τον Τομέα Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε.Χίου και τη μικτή μαθητική ομάδα του Γυμνασίου – Γενικού Λυκείου Βροντάδου Χίου!