Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης!

PP0789J0003v60 IMG_0024

Τη θεατρική παράσταση του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου» είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Κορινού, στο πλαίσιο διδακτικής επίσκεψης που πραγματοποίησαν στη Θεσσαλονίκη, την Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2019.

IMG_0020 IMG_0027

Το έργο στηρίζεται στο πολυαγαπημένο βιβλίο των παιδικών μας χρόνων της Άλκης Ζέη, σε διασκευή των Σάββα Κυριακίδη  και  Τάκη Τζαμαργιά, και  μας μεταφέρει στην Αθήνα, στα δύσκολα χρόνια της Κατοχής μέσα από τη ματιά του μικρού Πέτρου. Ένας μεγάλος περίπατος, ένα ταξίδι συναισθημάτων, ένα έργο που συνδυάζει τη σκληρή πραγματικότητα και την αγωνία της επιβίωσης  με την ελαφρότητα και την αθωότητα της παιδικής ηλικίας. Μια παράσταση που πραγματικά εντυπωσίασε τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γυμνασίου Κορινού τόσο για την άψογη ερμηνεία των ηθοποιών όσο και την άρτια οργάνωση και τον πλούτο των σκηνικών της.

PHOTO_O-MEGALOS-PERIPATOS-TOY-PETROY6 3302746petrou IMG_0023IMG_0025 IMG_0028IMG_0022 IMG_0021

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης!"