Διδακτικές επισκέψεις σε Θεσσαλονίκη και Λάρισα

Α” ΤΑΞΗ

3561 3550

Τις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν οι μαθητές Α’ τάξης του Γυμνασίου Κορινού, την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου 2020. Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας και άφησε άριστες εντυπώσεις στους συμμετέχοντες μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Η Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης, είναι ένα μη κερδοσκοπικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα, που λειτουργεί από το 1904 εξυπηρετώντας τις ανάγκες γεωργικής εκπαίδευσης του πληθυσμού της υπαίθρου τόσο της Ελλάδας όσο και των υπόλοιπων Βαλκανικών χωρών. Η Σχολή προετοιμάζει τους αποφοίτους της για ηγετικές θέσεις στις κοινότητές τους καθώς και στη γεωργία, στη βιομηχανία τροφίμων και γενικότερα στις επιστήμες ζωής. Αυτό επιτυγχάνεται με τη θεωρητική διδασκαλία και την εφαρμογή στην πράξη – στο αγρόκτημα της Σχολής – κατάλληλων μεθόδων οικονομικά κερδοφόρων, οικολογικά ορθών και κοινωνικά υπεύθυνων.

3578 3574 3568 3565

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Κορινού παρακολούθησαν κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Επίσκεψη στο αγρόκτημα της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης». Στόχος του προγράμματος είναι να πληροφορήσει μαθητές και εκπαιδευτικούς για τη λειτουργία και την παραγωγή ενός σύγχρονου αγροκτήματος καθώς και πως αυτή συνδέεται με την ισορροπημένη μεσογειακή διατροφή. Έχει τη μορφή μεγάλης περιήγησης στις περισσότερες παραγωγικές υποδομές και διαρκεί δύο ώρες.

3564 3559

Στη διδακτική τους επίσκεψη οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α” τάξης συνοδεύονταν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου κ. Χρήστο Λάζο, κ. Ελένη Αλμπανίδου και κ. Μαρία Κωνσταντινίδου.

Β” ΤΑΞΗ

Την ίδια μέρα οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β” τάξης πραγματοποίησαν στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας διδακτική επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο της Λάρισας.

unnamed 86418763_613962545829570_3574539845525045248_n

Το Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας διανύει τον πέμπτο χρόνο λειτουργίας του, γεγονός που το κατατάσσει στα πιο σύγχρονα μουσεία των Βαλκανίων. Οι εγκαταστάσεις του καλύπτουν μία έκταση 54 στρεμμάτων στο λόφο «Μεζούρλο» στη Λάρισα. Πρόκειται για ένα σύγχρονο χώρο πολύ υψηλής αισθητικής που φιλοξενεί στη μόνιμη έκθεσή του εκθέματα προερχόμενα κυρίως από ανασκαφές στους νομούς της Λάρισας, των Τρικάλων και της Καρδίτσας.

εικόνα_Viber_2020-02-15_20-55-06 εικόνα_Viber_2020-02-15_20-54-57 εικόνα_Viber_2020-02-15_20-54-54Α mezourlo

Η μόνιμη έκθεση του μουσείου μυεί τους επισκέπτες σε ένα ταξίδι στο θεσσαλικό χώρο και στο χρόνο μέσα από την παρουσίαση της θεσμικής οργάνωσης των κοινωνιών που πέρασαν από τη θεσσαλική γη, με στόχο να επαναπροσδιορίσει τους δεσμούς με το παρελθόν και να ευαισθητοποιήσει. Το ταξίδι ξεκινά από την παλαιολιθική και τη νεολιθική εποχή, την εποχή του χαλκού και του σιδήρου και καταλήγει στη Βυζαντινή και την Οθωμανική περίοδο, αποτελώντας μία μοναδική πολιτισμική και ιστορική διαδρομή στο χρόνο που συναρπάζει επισκέπτες κάθε ηλικίας.

εικόνα_Viber_2020-02-15_20-54-50 80fe0d494459f0afedead84b95e24a65_XL

Στη διδακτική τους επίσκεψη οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β” τάξης συνοδεύονταν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου κ. Λαμπρινή Γκανιάτσα, κ. Χρυσή Ζαπουνίδου και τον αείμνηστο Λάζαρο Σιδηρόπουλο του οποίου την ξαφνική απώλεια θρηνήσαμε πρόσφατα.