Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορινού!

Επίσκεψη Α΄ τάξης στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορινού

IMG_1346α IMG_1298

Τη Δευτέρα 15 Μαΐου 2017 οι μαθητές και μαθήτριες των δύο τμημάτων της Α’ τάξης πραγματοποίησαν επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Κορινού με συνοδούς τις φιλολόγους του σχολείου Αλμπανίδου Ελένη, Ξηρού Κυριακή και Ζάχου Αναστασία. Εκεί τους υποδέχτηκε η κ. Μπαχτσεβάνου Νούλα η οποία αρχικά τους έδωσε πολύτιμες πληροφορίες για το κτίριο στο οποίο στεγάζεται η Βιβλιοθήκη. Πρόκειται για το «Κονάκι», ένα από τα σημαντικότερα ιστορικά κτίρια της περιοχής.

IMG_1353 IMG_1352

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους της βιβλιοθήκης, το αναγνωστήριο και την αίθουσα με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και ταυτόχρονα ενημερώθηκαν για τις κατηγορίες  των βιβλίων που μπορεί κανείς να βρει. Στη συνέχεια συμμετείχαν σε μια δραστηριότητα φιλαναγνωσίας. Δούλεψαν ομαδικά, ήρθαν σε μια πρώτη επαφή με πολλά διαφορετικά λογοτεχνικά βιβλία, διάβασαν μικρά αποσπάσματα και τα παρουσίασαν στους συμμαθητές τους με τη βοήθεια σχετικού φύλλου εργασίας.

Τα παιδιά έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις ανανεώνοντας το ραντεβού τους  για μια επόμενη συνάντηση σ’ αυτό το σημαντικό σημείο πολιτισμού της περιοχής τους.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μπαχτσεβάνου Νούλα για την φιλοξενία και την ενημέρωση που μας  παρείχε.

IMG_1348 IMG_1359 IMG_1357 IMG_1345 IMG_1339 IMG_1333 IMG_1320 IMG_1314 IMG_1306IMG_1326

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορινού!"