Τσουνάμι: Η δύναμη της φύσης!

Του Χρήστου Μπίνου, μαθητή του Γ1

Το τσουνάμι είναι θαλάσσιο φαινόμενο, που  δημιουργείται κατά την απότομη μετατόπιση μεγάλων ποσοτήτων νερού, σε ένα υδάτινο σχηματισμό, όπως ένας ωκεανός, μια θάλασσα, μια λίμνη ή ένα φιόρδ.

imagesCATBQ03LΤο τσουνάμι εκδηλώνεται ως κύματα, τα οποία στα βαθιά νερά των ωκεανών (μέσο βάθος 4.500 μέτρα) οδεύουν με μέση ταχύτητα 210
μέτρων/δευτερόλεπτο ή 756 χιλιομέτρων/ώρα.
Διαδίδονται με μέτωπα κυμάτων, που μπορούν να πλησιάσουν σε πλάτος ακόμα και τη γήινη περίμετρο και οδεύουν με σύνηθες μήκος κύματος της τάξης των 50-400 χιλιομέτρων και ύψος που κυμαίνεται, συνήθως, από μερικά εκατοστά έως 1 μέτρο (με 2 μέτρα το πολύ, όταν βρίσκονται κοντύτερα στην εστία δημιουργίας τους).

Φτάνοντας τα κύματα αυτά σε ρηχά νερά χάνουν την ταχύτητά τους, έως και 20 φορές, αρχικά στο μπροστινό τους μέτωπο, αυτό που φτάνει πρώτο στα ρηχά, και έτσι το μήκος τους μικραίνει, καθώς το πίσω μέρος του κύματος ταξιδεύει ακόμη, με σχετικά μεγαλύτερη ταχύτητα. Φτάνοντας στις ακτές το κύμα συμπιέζεται και κερδίζει σε ύψος, που  είναι και ο λόγος για τον οποίο γίνεται καταστρεπτικό, αφού το ύψος του διατηρείται και καθώς εισβάλλει στην ενδοχώρα.

Tsunami_comic_book_style_el[1]Η αρχική απότομη μετατόπιση του νερού, που προκαλεί τη γένεση ενός τσουνάμι, μπορεί να είναι αποτέλεσμα σεισμού, κυρίως υποθαλάσσιου, που προκαλεί κατακόρυφη ανάταξη του βυθού, παραθαλάσσιας κατάρρευσης βουνοπλαγιάς ή ηφαιστείου, υποθαλάσσιας ηφαιστειακής έκρηξης ή κατολίσθησης, καθώς και πτώσης ικανού μεγέθους ουράνιου σώματος στη θάλασσα. Ενώ σε βαθιά νερά το τσουνάμι, λόγω των χαρακτηριστικών του
εκεί, δεν θεωρείται σοβαρός κίνδυνος για τις πλέουσες κατασκευές, φτάνοντας στις ακτές έχει ιδιαίτερα καταστρεπτικές συνέπειες.

ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ

Πριν χτυπήσει ένα ισχυρό τσουνάμι, η στάθμη της θάλασσας χαμηλώνει και το νερό αποτραβιέται από την ακτή, δίνοντας την εντύπωση ότι «όλη η θάλασσα έφυγε προς τα πίσω». Αυτό είναι ένα πολύτιμο σημάδι, για όσους βρίσκονται σε περιοχή που πρόκειται να χτυπηθεί από τσουνάμι και δεν διαθέτει σύστημα πρόγνωσης ή αν στο συγκεκριμένο σημείο δεν υπάρχει πρόσβαση σε Μ.Μ.Ε.

Αν γίνει κάτι τέτοιο αντιληπτό, τότε όλοι πρέπει αμέσως να αρχίσουν να
τρέχουν προς το εσωτερικό της ξηράς, μακριά από την ακτή, χωρίς να
σταματήσουν ούτε δευτερόλεπτο και να προσπαθήσουν να απομακρυνθούν όσο
μπορούν από τις παράλιες περιοχές, καταφεύγοντας κατά προτίμηση σε
λόφους με υψόμετρα αρκετά πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας.
Εναλλακτικά, αν υπάρχει στην περιοχή κάποιο υψηλό κτίριο, άνω των 15
μέτρων, μπορούν να αναζητήσουν καταφύγιο στον υψηλότερο όροφό του.imagesCA1JH339

Μία επιπλέον καθοριστική οδηγία: Μην περιμένετε να δείτε το κύμα να
έρχεται, για να αρχίσει η διαφυγή!
Ο διαθέσιμος χρόνος, από την στιγμή που το νερό αποτραβιέται από την ακτή έως το χτύπημα του τσουνάμι, είναι ελάχιστος, γύρω στα 5 λεπτά. Ειδικά από την εμφάνιση του
τσουνάμι στον ορίζοντα έως το χτύπημα, είναι πλέον εντελώς μηδαμινός και ένας πρακτικός κανόνας λέει ότι «αν το δεις να έρχεται, τότε είναι πλέον αργά για να τρέξεις».

Επίσης, σχεδόν ποτέ δεν έρχεται μόνο ένα κύμα. Όπως προαναφέρθηκε,
δημιουργείται μία ολόκληρη σειρά κυμάτων, με περιοδικότητα άνω της μίας
ώρας και επομένως, σχεδόν πάντα, μετά το πρώτο κύμα ακολουθούν κι
άλλα. Επομένως, δεν πρέπει να δημιουργείται αίσθηση εφησυχασμού, ότι
μετά το πρώτο χτύπημα ο κίνδυνος πέρασε
, καθώς μάλιστα ενδέχεται τα
επόμενα κύματα να είναι ακόμα υψηλότερα και καταστρεπτικότερα.
Στατιστικά, έχει βρεθεί ότι συνήθως το υψηλότερο κύμα είναι το τρίτο
στην σειρά, αν και αυτό δεν ισχύει πάντα και δεν θα πρέπει να
λαμβάνεται ως δεσμευτικός κανόνας.

imagesCAJPWDOZΤα πλοία που βρίσκονται «εν πλω», τα αντιμετωπίζουν εύκολα, στρέφοντας
την πλώρη σε γωνία 35 – 45 μοιρών κι έτσι δεν κλυδωνίζονται, λόγω του
μεγάλου μήκους αυτών των κυμάτων. Αντιθέτως, τη νύχτα είναι πιο
επικίνδυνα, αν δεν γίνουν αντιληπτά από το ραντάρ, στην οθόνη του
οποίου παρουσιάζονται, ως ολοένα προσεγγίζουσα ακτογραμμή. Όσα πλοία
όμως βρίσκονται στο αγκυροβόλιο ή ελλιμενισμένα, θα πρέπει να προβούν σε άμεσο απόπλου, κόβοντας ακόμη και τους κάβους ή εγκαταλείποντας και τις άγκυρες και τούτο, διότι φθάνοντας το τσουνάμι, αυτά ανυψώνονται και οι άγκυρες συνήθως αποσπώνται απ” το βυθό, οπότε και ακολουθούν
έρμαια την ορμή του κύματος, ενώ τα ελλιμενισμένα κινδυνεύουν να καταστραφούν.

ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΤΣΟΥΝΑΜΙ

imagesCA66EBJA

1) Κρακατόα 1883: Το μεγαλύτερο σε μέγεθος τσουνάμι στην ιστορία, σύμφωνα με τα
διαθέσιμα στοιχεία, ήταν αυτό που δημιουργήθηκε από την έκρηξη του
ηφαιστείου Κρακατόα (Ινδονησία), στις 27 Αυγούστου 1883. Το μέγιστο
ύψος των κυμάτων που δημιουργήθηκαν, εκτιμήθηκε στα 30 – 40 μέτρα.

2) Ινδονησία 2004: Ένα από τα πλέον καταστρεπτικά τσουνάμι της σύγχρονης ιστορίας (και αυτό με τον μεγαλύτερο αριθμό ανθρώπινων θυμάτων), εκδηλώθηκε μετά τον
σεισμό της 26ης Δεκεμβρίου 2004 στην Ινδονησία, μεγέθους 9,3 Ρίχτερ
και είχε ως αποτέλεσμα, σχεδόν 250.000 νεκρούς και τεράστιες υλικές
ζημιές.