«Βalance ton fake»: γαλλόφωνο πρόγραμμα για τις ψευδείς ειδήσεις

Στιγμιότυπο οθόνης (893)Το σχολείο μας πραγματοποίησε γαλλόφωνο πρόγραμμα eTwinning για τις ψευδείς ειδήσεις με τίτλο «Βalance ton fake» σε σύνδεση με το Πολιτιστικό πρόγραμμα «Παιδ(ε)ία στα Μ.Μ.Ε.». Συμμετείχαν μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Α4 (επίπεδο γλωσσομάθειας μαθητών Α2/Β1/Β2/Β2+) και μαθητές από σχολεία 7 ευρωπαϊκών χωρών (Βέλγιο, Ρουμανία, Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Τσεχία), με στόχο την ευαισθητοποίηση τους σε θέματα που αφορούν στα στερεότυπα, τα fake news και τις θεωρίες συνομωσίας. Στο 3ο βήμα του προγράμματος με τίτλο: «Μικρές συνομωσίες μεταξύ φίλων», οι μαθητές μας, απαντώντας στην πρόκληση των Ισπανών εταίρων μας (IES Valle del Ebro, Tudela), κλήθηκαν να δημιουργήσουν μια θεωρία συνομωσίας με τα εξής στοιχεία: Ένοχος: Μία σέκτα, Μέσο: το αντισηπτικό χεριών, Συνένοχος: οι καθηγητές Φυσικοχημείας, Στόχος: η εξολόθρευση μιας ολόκληρης χώρας. Το κείμενο συντάχθηκε από τους ίδιους τους μαθητές στο μάθημα των Γαλλικών, σε μεικτές ομάδες, ως προς το επίπεδο γλωσσομάθειας, και ηχογραφήθηκε εξ αποστάσεως.

Το βίντεο επιμελήθηκε η μαθήτρια της Α΄Λυκείου Ανδριάνα Σουβαλιώτη.

Yπεύθυνη Καθηγήτρια: Κυριακή Λέκκα ΠΕ 05

Από την Ελλάδα, στο πρόγραμμα συνεργάστηκαν επίσης οι συνάδελφοι:

κα Σουλτάνα Λουράντου ΠΕ 02 και κ. Αντώνης Κωνσταντάρας ΠΕ 86 (Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά)

Δείτε το βίντεο στο YouTube:  https://www.youtube.com/watch?v=ieMDHSuHnA8