200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

Θόδωρος Βρυζάκης, Το στρατόπεδο του Καραϊσκάκη στην Καστέλα, 1855, λάδι σε μουσαμά, 145 εκ. x 178 εκ., Αθήνα, Εθνική Πινακοθήκη –

Στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 μελετήσαμε σημαντικούς πρωταγωνιστές της: γυναίκες και άνδρες.

Ο ρόλος των γυναικών στην Ελληνική Επανάσταση του 1821

Συγκρούσεις, πόλεμοι, επαναστάσεις κηρύχθηκαν από άνδρες, διεξήχθησαν από άνδρες, κερδίθηκαν ή χάθηκαν από άνδρες, τα γεγονότα τους καταγράφηκαν από άνδρες. Αλλά τι γίνεται με τις γυναίκες; Ποιος ήταν ο ρόλος τους σε κάθε πόλεμο ή επανάσταση; Πολέμησαν, έδωσαν ιδέες, δύναμη, θάρρος ή ακόμα και τη ζωή τους για την επανάσταση; Μίλησαν ή έγραψαν για την ελευθερία; Καταγράφηκαν τα ονόματά τους στην ιστορία;

Στην Ελληνική Επανάσταση του 1821 πολλές γυναίκες βοήθησαν στον αγώνα για ανεξαρτησία. Ως μητέρες, σύζυγοι, κόρες ή αδελφές στάθηκαν δίπλα στους άνδρες και τους βοηθούσαν. Έχασαν γιους, άντρες, αδελφούς. Συχνά πήραν τη θέση τους στη μάχη, όταν ήταν απαραίτητο, χρησιμοποίησαν όπλα, πολέμησαν μόνες ή ως ομάδα και θυσίασαν τη ζωή τους. Ως πλοιοκτήτριες προσέφεραν τα πλοία τους για την επανάσταση, ενώ κάποιες άλλες δώρησαν ολόκληρη την περιουσία τους για την ελευθερία. Κάποιες από αυτές, λίγες, τις κατέγραψε η ιστορία, ενώ για τη δράση πολλών άλλων υπάρχει ακόμα έλλειψη ιστορικών στοιχείων. Μαθητές του Α3 μελέτησαν τις πιο γνωστές από αυτές και τις παρουσιάζουν.

Οι άντρες πρωταγωνιστές της Ελληνικής Επανάστασης

Μελετήσαμε και τις αντρικές προσωπικότητες που καθόρισαν την εξέλιξη της επανάστασης. Επιλέξαμε αυτά τα χαρισματικά άτομα, ηγέτες της στεριάς και της θάλασσας, που τα ονόματά τους τα συναντάμε καθημερινά σε δρόμους, πλατείες, ανδριάντες στο κέντρο του Πειραιά, γύρω από το σχολείο μας.