14ο Γυμνάσιο Αθηνών

Το 14ο Γυμνάσιο Αθηνών είναι το μοναδικό γυμνάσιο στο Κουκάκι. Εκεί θα πάμε και εμείς όταν τελειώσουμε το δημοτικό. Την Τετάρτη 15/02/2017 επισκεφτήκαμε το σχολείο, πήραμε συνέντευξη από την διευθύντρια κ. Στέλλα Καραπαύλου, περιηγηθήκαμε στους χώρους του σχολείου και παρακολουθήσαμε και λίγο από το μάθημα των παιδιών της Α´ Γυμνασίου!

Στο αμφιθέατρο του σχολείου κατά τη διάρκεια της συνέντευξης

Θεωρείτε ότι το 14ο Γυμνάσιο είναι ένα  «καλό» σχολείο; Τι θα θέλατε να είχατε βελτιώσει και δεν μπορέσατε;

Η αυλή του σχολείου

Πιστεύω πως τηρουμένων των αναλογιών είναι ένα πολύ καλό σχολείο. Θα ήθελα να είχαμε περισσότερο πράσινο στο σχολείο μας και μεγαλύτερη αυλή.

Είστε ευχαριστημένη από τους μαθητές/μαθήτριες του 14ου Γυμνασίου;

Είμαι ευχαριστημένη, έχουμε πολύ καλά παιδιά. Δεν ξέρω αν τα παιδιά είναι ευχαριστημένα μ’ εμένα.

Πώς θα περιγράφατε την εμπειρία σας ως υποδιευθύντρια και διευθύντρια στο 14ο Γυμνάσιο;

Το ξεκίνησα σαν παιχνίδι όταν έγινα υποδιευθύντρια. Είναι γοητευτικός ο χώρος και της υποδιεύθυνσης και της διεύθυνσης αλλά είναι δύσκολος και με πολλές απαιτήσεις. Πρέπει να είσαι σε εγρήγορση, να είσαι στο σχολείο όλες τις ώρες και με πολλές ευθύνες. Δεν το έχω μετανιώσει ποτέ όμως γιατί μου αρέσουν οι προκλήσεις.

Ποιες αλλαγές έχετε ζήσει όλα αυτά τα χρόνια που δουλεύετε στο 14ο Γυμνάσιο;

Είμαι στο 14ο Γυμνάσιο από το 1998. Έζησα:

• Κατασκευή του μετρό
  • Ανακατασκευή/Ανακαίνιση του κτιρίου του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης
  • Πολλές πεζοδρομήσεις και άνοιγμα πολλών καταστημάτων
  • Βελτίωση της εικόνας του Κουκακίου αν και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης

Ποια είναι η ιστορία του 14ου Γυμνασίου Αθηνών; Στεγαζόταν πάντα εδώ;

Εδώ πριν υπήρχε κινηματογράφος ο Πρωτέας. Το σχολείο μας προέκυψε από την συγχώνευση δύο σχολείων, του 3ου Θηλέων και του 14ου Αρρένων. Παλιότερα τα σχολεία ήταν χωρισμένα σε αρρένων και θηλέων. Η συγχώνευση έγινε στις αρχές της δεκαετίας του ‘80 και το σχολείο ονομάστηκε 14ο Γυμνάσιο. Στην ιστοσελίδα του σχολείου μας θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες.

Από την ιστοσελίδα του 14ου Γυμνασίου βρήκαμε το παρακάτω κείμενο για την ιστορία του σχολείου:

«Ο Πρωτεύς ήταν ένα σινεμά στο Κουκάκι, από το 1938 μέχρι και το 1971. Ξεκίνησε πρώτα ως θερινό το οποίο ήταν ένα μεγάλο ισόγειο στην Αν. Ζίννη 28, σε ένα τεράστιο οικόπεδο. Αργότερα μέρος του οικοπέδου στην Οδ. Ανδρούτσου έγινε χειμερινός κινηματογράφος από το 1957 έως 1971. Είχε μία σχετικά μακριά είσοδο και η αίθουσα ήταν διακοσμημένη δεξιά και αριστερά με αβγουλιέρες για πιο καλό ήχο. Το σινεμά έγινε γνωστό χάρη στην Νάνα Μούσχουρη και την οικογένεια της οι οποίοι όλοι μαζί κατοικούσαν εκεί. Το 1971 λοιπόν γκρεμίστηκε ο «Πρωτέας» και αργότερα στη θέση αυτή χτίστηκε το σχολείο μας.»

Από ποια δημοτικά έρχονται μαθητές στο σχολείο σας;

Από το 71ο, το 70ο, από πολλά ιδιωτικά, έχουμε κάποια παιδιά από το 96ο και λίγα παιδιά που γράφονται στο σχολείο λόγω μετακόμισης στην περιοχή.

Τι έχετε να συμβουλέψετε τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης που του χρόνου θα έρθουν στο γυμνάσιο;

Δεν χρειάζεται να φοβούνται το γυμνάσιο. Δύο είναι τα σημεία που θέλω να επισημάνω:

• Όρια στην συμπεριφορά, τα οποία ορίζονται και από το σπίτι και από τους καθηγητές
  • Όχι κενά στις γνώσεις, γιατί δεν θα μπορούν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα

Δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα, σας διαβεβαιώ, αν ακολουθήσουν αυτές τις συμβουλές.

Πηγές: Ιστοσελίδα 14ου Γυμνασίου Αθηνών

Υπεύθυνη ομάδα: Ε2 – Οδυσσέας, Νίκος, Μανώλης, Ναόμι, Γκαμπριέλα

One comment on “14ο Γυμνάσιο Αθηνών

1. Ο/Η Κάτια Χατζηγιάννη λέει:

Κάνατε πολύ καλή δουλειά και ελπίζω να συνεχίσετε να ανεβάζετε τέτοια ωραία άρθρα γιατί είναι καλύτερο να διαβάζουμε τέτοια άρθρα από το να καθόμαστε στην τηλεόραση.