Χάρι Πότερ

χάρι πότερ1

Ο Χάρι Πότερ είναι μια υπέροχη σειρά βιβλίων γεμάτη περιπέτεια, εκπλήξεις και μαγεία. Βασικός ήρωας της σειράς ο Χάρι Πότερ, όταν ήταν μόλις ενός έτους , ο πιο ισχυρός και σατανικός μάγος, ο λόρδος Βόλντεμορτ σκότωσε τους γονείς του. Όταν όμως προσπάθησε να σκοτώσει και τον ίδιο με μια φονική κατάρα που κανένας δεν είχε επιζήσει, η κατάρα έπεσε όλη πάνω του και έχασε τις δυνάμεις του. Ο Χάρι Πότερ μεγάλωσε με τους θείους του και το ξάδελφο του, οι  οποίοι του φερόντουσαν  απαίσια μέχρι που ήρθε ένα γράμμα με μια κουκουβάγια που του έλεγε να πάει στο σχολείο «Χόγκουαρντς» για μαγείες και ξόρκια Έτσι ξεκινάει μια απίστευτη ιστορία γεμάτη περιπέτεια εκπλήξεις και μαγεία που θα τη βρείτε στα επτά βιβλία της σειράς.

Διαβάστε τα και δε θα χάσετε.

Βασιλική Ζαμπακόλα

χάρι πότερ

Ο Χάρι Πότερ και η Φιλοσοφική Λίθος είναι το πρώτο από τα επτά βιβλία της επιτυχημένης και δημοφιλούς σειράς μυθιστορημάτων Χάρι Πότερ της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, με ήρωα τον νεαρό μάγο Χάρι Πότερ