Ο παράδεισος της γεύσης: Ιταλία

pizza-2380025_1280

Η Ιταλία είναι μία χώρα που βρίσκεται στη κεντρική Ευρώπη και έχει πρωτεύουσα τη Ρώμη. Είναι μία χώρα η οποία φημίζεται για την κουζίνα της. Ένα από τα διασημότερα φαγητά της ιταλικής κουζίνας, το οποίο μπορείς σήμερα να βρεις σε όλο το κόσμο είναι η πίτσα μαργαρίτα, η οποία αποτελείται από ζύμη πίτσας, σάλτσα ντομάτας, κασέρι, μανιτάρια, πιπεριές, μπέικον ή πεπερόνι. Ακόμα, οι Ιταλοί τρώνε τακτικά λαζάνια, δηλαδή μακαρόνια φούρνου. Εξάλλου, τα λαζάνια είναι το αγαπημένο φαγητό του Garfield από την ομώνυμη σειρά κινουμένων σχεδίων. Επίσης, σε ολόκληρη την Ιταλία κάθε καλοκαίρι οι Ιταλοί απολαμβάνουν το αγαπημένο τους τζελάτο (δηλαδή κάτι σαν παγωτό αλλά πιο λιπαρό). Όμως, επειδή η Ιταλία βρίσκεται στη Μεσόγειο θάλασσα, τα θαλασσινά έχουν άμεση σχέση με την κουζίνα της. Το αγαπημένο τους είναι οι γαρίδες, οι οποίες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της διατροφής τους. Γενικά, η ιταλική είναι μία από τις γνωστές κουζίνες του κόσμου. Υπάρχουν και άλλα φαγητά όπως ριζότο, διάφορα τυριά (όπως μοτσαρέλα και παρμεζάνα) και πολλά άλλα. Το σίγουρο είναι ότι, αν πας στην Ιταλία, δεν θα μείνεις νηστικός.

Από τον μαθητή: Νάσο Βότση

Πηγή εικόνας: https://pixabay.com/el/users/Comfreak-51581/

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Ο παράδεισος της γεύσης: Ιταλία"