Σχολικός αγώνας

αγωνας

Ο σχολικός αγώνας ανωμάλου δρόμου, που έγινε στα λουτρά του Λαγκαδά, ήταν μια αξέχαστη εμπειρία για όλους που συμμετείχαμε σ΄αυτόν.

Οι συμμετοχές των παιδιών γυμνασίων ήταν πάρα πολλές. Αυτός ο αγώνας ήταν των δύο και τριών χιλιομέτρων για κορίτσια και αγόρια αντίστοιχα.

Η συμμετοχή στον αγώνα μας έκανε να τον δούμε με μια άλλη ματιά. Σημασία και αξία έχει η ίδια η συμμετοχή, η εμπειρία, η ευγενής άμιλλα, τα συναισθήματα που γεννιούνται, η καλύτερη γνώση του εαυτού μας και όχι η νίκη.

Ο αγώνας αυτός ήταν μια μεγάλη πρόκληση για όλα  τα παιδιά να αναμετρηθούν με τις σωματικές και ψυχικές τους δυνάμεις.

Γι’ αυτό στους επόμενους σχολικούς αγώνες θα ήταν ωραίο να συμμετέχουν περισσότερα παιδιά. Πραγματικά αξίζει. Όσο για τη νίκη…καλώς να ορίσει!

Χατζηλάσκαρη Βασιλική