Αρχική ενεργειακή περιήγηση – συμπεριφορά χρηστών

113855-energiaapodosi

Παρατηρήσεις πάνω στην συμπεριφορά χρηστών

Πριν λίγες μέρες, η Ενεργειακή Ομάδα του σχολείου μας πραγματοποίησε μια πρώτη ενεργειακή περιήγηση στους χώρους του σχολείου. Εγώ με τον διπλανό μου, τον Γιώργο, κάναμε παρατηρήσεις σχετικά με τις  συμπεριφορές των χρηστών σχετικά με την σπατάλη ενέργειας και τον σωστό ή όχι αερισμό των χώρων.

unnamed (1)

Παρατηρήσαμε ότι στις περισσότερες αίθουσες, αν και είχαμε σχολάσει, τα φώτα ήταν αναμμένα, πράγμα που κοστίζει οικονομικά στο σχολείο αλλά και επιβαρύνει το περιβάλλον. Επίσης τα παράθυρα στις περισσότερες αίθουσες ήταν κλειστά ενώ θα ήταν η κατάλληλη στιγμή να αεριστούν οι τάξεις χωρίς να κρυώνουν τα παιδιά, αφού έχουν φύγει. Αργότερα, θα μπορούσε να τα κλείσει η καθαρίστρια για λόγους ασφαλείας. Αυτή η περιήγηση μου άρεσε σαν εμπειρία γιατί με έκανε να νιώσω πιο οικείο σε εμένα το κτίριο του σχολείου, και να καταλάβω πως εγώ και οι συμμαθητές μου με απλές κινήσεις όπως με το να κλείσουμε τα φώτα μπορούμε να εξοικονομήσουμε ενέργεια και να βοηθήσουμε το περιβάλλον.

“Αγγελος