Ενημέρωση για την ανακύκλωση λαμπτήρων και τοποθέτηση ειδικού κάδου

CFLRecycling

Εκπρόσωπος της Φωτοκύκλωσης, μιας εταιρείας εναλλακτικής διαχείρισης αποβλήτων φωτιστικών, λαμπτήρων και μικροσυσκευών (Α.Η.Η.Ε.) εγκεκριμένης από το ΥΠΕΚΑ, η κα Βακοπούλου Μαρία, ενημέρωσε  σήμερα τα μέλη της Ενεργειακής Ομάδας του σχολείου μας για ζητήματα ανακύκλωσης και έλυσε όλες τους τις απορίες σχετικά με την ανακύκλωση λαμπτήρων .  Στο τέλος της παρουσίασης τοποθετήθηκε στο σχολείο μας ειδικός κάδος για την ανακύκλωση των λαμπτήρων, ένας ακόμα τρόπος να συμβάλλουμε και εμείς στην προστασία του περιβάλλοντος.56340071_2345526522145726_1370746938596524032_n

Τι θα γίνουν οι λαμπτήρες που θα συγκεντρωθούν σε αυτόν τον κάδο;

Οι μεταχειρισμένοι λαμπτήρες προωθούνται σε ειδικές βιομηχανίες ανακύκλωσης και από αυτούς προκύπτουν  :

• ΓΥΑΛΙ (Η ποσότητα γυαλιού χρησιμοποιείται για την κατασκευή καινούργιων λαμπτήρων).
 ΜΕΤΑΛΛΑ (Η ποσότητα μετάλλου που προκύπτει ανακυκλώνεται πλήρως).
 ΠΟΥΔΡΑ ΦΘΟΡΙΣΜΟΥ (Οι πούδρες φθορισμού διαχωρίζονται και επαναχρησιμοποιούνται).
 ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΣ (Αφού καθαρισθεί επαναχρησιμοποιείται).

Σωστή ανακύκλωση λαμπτήρων

Η κα Βακοπούλου, μας έδωσε αναλυτικές οδηγίες για την σωστή ανακύκλωση των λαμπτήρων, πολλοί από τους οποίους περιέχουν υδράργυρο, ο οποίος εάν απελευθερωθεί στην ατμόσφαιρα, το νερό ή το έδαφος μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα υγείας στους ανθρώπους εάν τον εισπνεύσουν ή τον αγγίξουν αλλά και να μολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα και την γη.

Ορισμένοι λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας περιέχουν μια μικρή ποσότητα υδραργύρου, που είναι σφραγισμένος στο εσωτερικό της λάμπας. Σε μια λάμπα υπάρχουν συνήθως λιγότερα από 4 χιλιοστόγραμμα (ποσότητα αρκετή για να καλύψει τη μύτη ενός στιλό). Οι λάμπες φθορισμού ή οι σωλήνες που χρησιμοποιούμε πολλές φορές στις κουζίνες και τα γκαράζ, περιέχουν επίσης μικρές ποσότητες υδραργύρου.

Πώς γίνεται η περισυλλογή

Κατά το βίδωμα ή το ξεβίδωμα των λαμπτήρων τους κρατάμε από την πλαστική βάση τους και όχι από το γυάλινο κάλυμμα και τοποθετούμε τον καμένο λαμπτήρα στο κουτί του καινούργιου με ασφάλεια και τέλος στον κάδο συλλογής λαμπτήρων.

Τι κάνουμε σε περίπτωση που  σπάσει κάποιος λαμπτήρας  κατά την διαδικασία περισυλλογής ;

- Ανοίγουμε το παράθυρο-α για να αεριστεί καλά ο χώρος για αρκετές ώρες.
- Κατά την περισυλλογή των θραυσμάτων φοράμε γάντια.
- Μαζεύουμε τα υπολείμματα και τα κλείνουμε σε αεροστεγή συσκευασία.
- Τα μικροθραύσματα από τους λαμπτήρες να συλλεχθούν με μια αυτοκόλλητη ταινία και όχι με άλλο μέσο .
- Δεν χρησιμοποιούμε ηλεκτρική σκούπα γιατί ο υδράργυρος που περιέχουν οι λάμπες θα απλωθεί σε ολόκληρο το χώρο και τη σκούπα.

- Εναποθέτουμε την αεροστεγή συσκευασία σε κάδο ανακύκλωσης λαμπτήρων.

Παρακολουθείστε ένα ενημερωτικό βίντεο για την ανακύκλωση λαμπτήρων ΕΔΩ

56468182_2345525602145818_496621076957102080_n