Γαλατινή, το χωριό μου

P1040404-800x445

Η Γαλατινή (παλιό όνομα Κοντσικό), είναι ορεινή κωμόπολη του νομού Κοζάνης, κτισμένη σε κλειστό λεκανοπέδιο μέσου υψομέτρου 1000 – 1030 μ. και περιβάλλεται από απογυμνωμένα και βραχώδη υψώματα του ορεινού όγκου του Σινιάτσικου (όρος Άσκιο). Αποτελεί μια από τις πιο ορεινές κωμοπόλεις της Ελλάδας.

Η Γαλατινή ανήκει στον δήμο Βοΐου.
Πληθυσμός: 1795 κάτοικοι (2011)
Υψόμετρο: 1.010 μ.
Δήμος: Δήμος Βοΐου
Περιφερειακή ενότητα: Νομός Κοζάνης
Το κλίμα του χωριού είναι ξηρό, αλλά το χειμώνα είναι δριμύ. Το φθινόπωρο και την άνοιξη παρατηρούνται ομίχλες. Κατά τους χειμερινούς μήνες παρατηρούνται χιονοπτώσεις και παγετώνες. Το καλοκαίρι διαρκεί περίπου τρείς μήνες.

Όπως σε όλους τους τόπους οι κάτοικοι ασχολούνται με τις εργασίες τους, έτσι και στο δικό μου χωριό οι κάτοικοι ασχολούνται με τη γεωργία, την κτηνοτροφία, τη γούνα και τις οικοδομικές εργασίες.
Το όνομα του χωριού μου έχει μία σχέση με αυτές τις εργασίες, καθώς ξεκινά από τη λέξη γάλα.

Νάσια Τσιτσιγιάνη

Πηγή: Wikipedia

Φωτογραφία

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Γαλατινή, το χωριό μου"