Η σχολική εορτή των Τριών Ιεραρχών

treis-ierarxes_arxiki-copy

Την Παρασκευή 30/1/2015 όλο το σχολείο πήγε στην εκκλησία για την γιορτή των Τριών Ιεραρχών, Βασιλείου του Μεγάλου, Γρηγορίου του Θεολόγου και Ιωάννου του Χρυσοστόμου. Οι Τρεις Μέγιστοι Φωστήρες της Τρισηλίου Θεότητος ασχολήθηκαν με τα θέματα της μόρφωσης και της παιδείας των νέων. Γι’ αυτό και τους τιμούμε.

Το πρωί μαζευτήκαμε στο σχολείο, πήραμε παρουσίες και ξεκινήσαμε για την εκκλησία. Όταν μπήκαμε μέσα, προσκυνήσαμε τις εικόνες και καθίσαμε για να παρακολουθήσουμε τη Θεία Λειτουργία. Στο τέλος της λειτουργίας, κάποια παιδιά κοινώνησαν. Μετά πήραμε αντίδωρο και επιστρέψαμε στο σχολείο, όπου η θεολόγος μας κ. Καρανάσιου μας ανέγνωσε μήνυμα της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών.

Ντιάνα Ιβάνοβα