Μαντί

Tη δεύτερη Κυριακή της Αποκριάς, η Κριθιά κινείται στους ρυθμούς του ΜΑΝΤΙ.

Πρόκειται για μια παραδοσιακή πίτα που μετεξελίχθηκε σε κανονικό αποκριάτικο πανηγύρι, με δωρεάν διανομή πίτας και κρασιού, παραδοσιακούς χορούς απ’όλα τα τμήματα του χορευτικού συλλόγου, τραγούδι και πολύ γλέντι.

Τα παιδιά του σχολείου, που συμμετέχουν στη βιωματική δράση και στην περιβαλλοντική ομάδα, με θέμα την παραδοσιακή διατροφή, στα πλαίσια αυτού του δρώμενου, έψαξαν, ρώτησαν και…

…ΒΡΗΚΑΝ:

Το ΜΑΝΤΙ ή ΜΑΪΝΤΙ ( η προέλευση της ονομασίας είναι τούρκικη) είναι μια στριφτή πίτα με φύλλο γεμισμένο με συκωτάκια πουλιών, πλιγούρι και κιμά σωταρισμένα με κρεμμύδι. Μετά το ψήσιμο περιχύνεται με ζωμό κότας.

Επειδή, ακριβώς, πρόκειται για μια δύσκολη συνταγή, οι παλιές νοικοκυρές την πρόσφεραν σε εξαιρετικές περιπτώσεις ,όπως για παράδειγμα την πρώτη φορά που ερχόταν στο σπίτι η νύφη.

Σήμερα, οι νοικοκυρές της Κριθιάς την κάνουν μόνο τη δεύτερη Κυριακή της Αποκριάς.

…ΖΩΓΡΑΦΙΣΑΝ:

…ΕΓΡΑΨΑΝ:

Eλάτε όλοι στο Μαντί.

Γιατί;

Το μαντί είναι νόστιμο πολύ,

Όλοι πρέπει να το φάνε

Για να γίνουν δυνατοί.

Όμως μην τρώτε και πολύ

Γιατί θα γίνετε χοντροί.

Το μαντί, το μαντί.

Νοστιμή πίτα θρεπτική.

Όποιος τη φάει θα χαρεί,

Θ΄αρχίσει να χορεύει

Και μαντί πάλι θα γυρεύει.

Αρνάκι άσπρο και παχύ,

Της μάνας του καμάρι,

Έφαγε μπόλικο μαντί

Και τώρα βγαίνει για σεργιάνι.

Λύκος μαύρος και λιγνός

Του πατέρα ο καημός