Ομάδα διάσωσης του ΕΚΑΒ

ΕΚΑΒ

Στις 11/4 το σχολείο μας οργάνωσε μία εκπαιδευτική ενημέρωση με διασώστες από το ΕΚΑΒ. Η ενημέρωση κράτησε περίπου δύο ώρες. Μας μιλήσανε για το πώς μπορούμε να αντιδράσουμε σε διάφορες περιπτώσεις για να σώσουμε μία ζωή. Τι μπορούμε να κάνουμε σε περίπτωση λιποθυμίας, πνιγμού, κατάγματος, εγκαύματος, αιμορραγίας, σπασμού, τσιμπήματος από έντομα ή δάγκωμα από άλλα ζώα κ.α..

Επίσης ποια στοιχεία θα πρέπει να δώσουμε στο 166 και να μην καλούμε σε αυτό για το παραμικρό γιατί εκείνη τη στιγμή κάποιος άλλος άνθρωπος μπορεί να πεθαίνει και οι διασώστες να μην προλάβουν να τον σώσουν.

Επίσης, αναφέρθηκε και η ΚΑΡΠΑ η οποία μπορεί να σώσει μία ζωή. Μας είπαν πως θα ήταν πολύ καλό να μάθουμε τις τεχνικές της, έστω κι αν δεν τη χρειαστούμε ποτέ.

Ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η ενημέρωση αυτή και πάνω απ΄ όλα χρήσιμη. Πιστεύω πως σε όλα τα σχολεία θα πρέπει να γίνει αυτή η παρουσίαση, και να μην μένουμε αμέτοχοι!

Η ΚΑΡΠΑ σώζει ζωές!

Αρχοντόγλου  Αλεξάνδρα