Τι είναι αγάπη;

Αγάπη

Από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Β3 τμήματος Γυμνασίου: Σωτήρη Παρούση, Θεοχάρη Στεργιούλα, Σωκράτη Κωνσταντινίδη, Μαρία Ευαγγελοπούλου, Άννα Κυριακού.

Τι είναι αγάπη;
Είναι μια ερώτηση που δεν μπορείς να απαντήσεις εύκολα και για τον καθένα σημαίνει κάτι διαφορετικό. Αποφασίσαμε λοιπόν, αφού ήταν Χριστούγεννα προ λίγων ημερών, να κάνουμε εμείς αυτή την ερώτηση σε ανθρώπους τελείως άγνωστους σε εμάς.

Το πρώτο άτομο που ρωτήσαμε μας απάντησε με τον εξής τρόπο:
Αγάπη ε;… Είναι να κάνεις καλές πράξεις, όχι μόνο στους ανθρώπους που αγαπάς και έχεις κοντά σου, άλλα ακόμα και σε έναν άγνωστο.

Η απάντηση του δεύτερου ατόμου μας εξέπληξε καθώς ήταν κάτι που δεν ακούς κάθε μέρα:
Δίνω και δίνομαι.

Η απάντηση του τρίτου ατόμου ήταν:
Είναι η οικογένεια μου. Οι γονείς μου, τα παιδιά μου.

Και τέλος η απάντηση του τέταρτου ατόμου ήταν:
Αγάπη είναι τα πάντα. Όταν σκέφτεσαι με αγάπη, δεν πράττεις άσχημα πράγματα, δεν συμπεριφέρεσαι με άσχημο τρόπο. Λειτουργείς σε όλα με άδολο τρόπο. Αγαπώ σημαίνει αγαπώ όλο τον κόσμο … πράττω με τέτοιο τρόπο … δεν σκέφτομαι ούτε και κάνω πράγματα που δεν είναι σωστά … δεν λειτουργώ με αγάπη μόνο στους δικούς μου και σε όλους τους άλλους συμπεριφέρομαι άθλια … αυτό δεν είναι αγάπη.

Αυτό που εκφράζει εμάς σε αυτή την ερώτηση είναι κάτι που είχε πει ο Νίκος Καζαντζάκης:
‘‘Τι είναι αγάπη;
Δεν είναι συμπόνια, μήτε καλοσύνη.
Στην συμπόνια είναι δυο, αυτός που πονά και αυτός που συμπονεί.
Στην καλοσύνη είναι δυο, αυτός που δίνει και αυτός που δέχεται.
Μα στην αγάπη είναι ένας.
Σμίγουν οι δυο και γίνονται ένας.
Δεν ξεχωρίζουν.
Το εγώ και εσύ αφανίζονται.
ΑΓΑΠΩ ΘΑ ΠΕΙ ΧΑΝΟΜΑΙ …’’

(Οι επιλογές έχουν γίνει τελείως τυχαία χωρίς να υποστηρίζουμε κάποιο φύλο ούτε κάποια συγκεκριμένη ηλικία. Η ταυτότητα του κάθε ατόμου θα παραμείνει φυσικά κρυφή όπως και η ηλικία του.)

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Τι είναι αγάπη;"