«Μαμά, είμαι γκέι»

Το πρώτο αναμενόμενο πράγμα που θα κάνεις μόλις διαβάσεις τον τίτλο είναι να γελάσεις. Ήμουν σωστή; Ε λοιπόν αν ήμουν, εσύ πρέπει να σκεφτείς κάτι σοβαρά. Ας ξεκινήσουμε από κάτι απλούστερο όμως. Έχεις σκεφτεί πως νιώθει ένα άτομο της LGBTQ+ κοινότητας όταν γελάνε εις βάρος του; Η πιθανότερη απάντηση θα ήταν «άσχημα». Ανάλογα και τον άνθρωπο βέβαια. Αν έχει αποδεχτεί τον εαυτό του ίσως να γελάσει με το γέλιο σου, ίσως να μην τον νοιάξει καν. Τι κρύβεται όμως πίσω από αυτό;
lgbt
Τουλάχιστον το 60% των LGBTQ+ εφήβων στην Ελλάδα δεν γίνονται αποδεκτοί από την κοινωνία, τους συμμαθητές τους, τους φίλους τους και χειρότερα, τους γονείς τους. Φυσικά ισχύει το «ανάλογα τον άνθρωπο» πάντα, μα αυτή είναι η αλήθεια. Κατά τη γνώμη μου, το σημαντικότερο για τα άτομα αυτά είναι να γίνονται αποδεκτά, κάτι που πολλοί δεν λένε να καταλάβουν. Το γεγονός ότι άτομα της LGBTQ+ κατακρίνονται με αυτόν τον τρόπο είναι απαράδεκτο από τη στιγμή που όλοι λένε «Να είσαι ο εαυτός σου» και κανένας δεν αποδέχεται ό,τι δεν είναι σαν τον δικό του εαυτό. Επίσης το γεγονός ότι μεγάλο μέρος των transexual είναι αναγκασμένοι/ες να κρύβονται, να φοβούνται, να χρησιμοποιούν τουαλέτες του φύλου στο οποίο σωματικά ανήκουν και να τους/τις φωνάζουν με το όνομα με το οποίο έχουν βαφτιστεί και όχι με αυτό που έχουν επιλέξει, το θεωρώ άθλιο. Θα σου άρεσε να σε λένε Κωνσταντίνα και να σε φωνάζουν Γιώργο; Ή να σε λένε Αλέξανδρο και να σε φωνάζουν Μαρία; Δεν νομίζω. Το να σε προσβάλλουν λέγοντας σου ότι βρίσκεσαι σε λάθος τουαλέτα; Ούτε αυτό το νομίζω. Για τα δικαιώματα αυτών των ατόμων παλεύουν αρκετοί εδώ και αρκετά χρόνια μα ως γνωστόν, ποτέ δεν είναι αρκετό. Άτομα της LGBTQ+ κοινότητας πρέπει πάντοτε να «προσέχουν τα λόγια» τους μπροστά σε άλλους ανθρώπους, μη τυχόν και αποκαλύψουν στοιχεία για το φύλο ή την σεξουαλικότητα τους μπροστά σε κάποιον ομοφοβικό, τρανσφοβικό ή απλά σεξιστή.
lgbt4
«Υποστηρίζεις τους γκέι, άρα είσαι γκέι»
Μια φράση εντελώς ψευδής. Γιατί πρέπει κάποιος να υποστηρίζει τα δικαιώματα αλλονών και αμέσως να θεωρείται ότι ανήκει σε αυτούς; Γιατί πρέπει κάποιος να υποστηρίζει αποκλειστικά και μόνο τα δικά του δικαιώματα; Και τέλος, αν υποστηρίζω τα δικαιώματα των ζώων, με κάνει ζώο; Όχι.
«Ο Θεός θα σε τιμωρήσει.»
Γιατί να με τιμωρήσει αυτός που υποτίθεται πως σου δίδαξε την αγάπη και εσύ μισείς; Γιατί να μισείς την αγάπη κάποιου άλλου;
«Μόνο να μην μου την πέσεις και είμαστε εντάξει» / «Είσαι λεσβία εε; Δηλαδή σου αρέσω;»
Όχι. Ξεκάθαρα όχι. Όπως εσύ έχεις έναν συγκεκριμένο «τύπο» ατόμων που σου αρέσουν έτσι κι εμείς. Όλοι μας άλλωστε.
«Είσαι διαφορετικός. Δεν το δέχομαι.»
Ευχαριστώ. Ευχαριστώ πάρα πολύ. Αυτός είναι ίσως ο ευκολότερος τρόπος να καταλάβεις ποιοι αξίζουν να είναι στη ζωή σου και ποιοι όχι. Να χαίρεσαι που είσαι διαφορετικός.
«Δεν έχεις γνωρίσει το σωστό άτομο.»
Όχι, δεν το έχω γνωρίσει. Ούτε εσύ το άτομο που θα σου μάθει να είσαι ανοιχτόμυαλος και να σκέφτεσαι, αλλά εντάξει. Αν είχα γνωρίσει το σωστό άτομο θα ήμουν μαζί του. Είτε κορίτσι, είτε αγόρι, είτε ουδέτερο. Άρα η πρότασή σου ισχύει και για εσένα, κατά κύριο λόγο.
lgbt1
❇Ακολουθούν λόγια ατόμων της LGBTQ+ κοινότητας:
« Είναι κάτι σαν να μπαίνεις σε μια καινούργια ζωή. Σε αποδέχονται τα άτομα της και συζητάτε μαζί τα κοινά ή όχι προβλήματα. Είναι ο ορισμός της ομαδικότητας.» -Νέλλη
« Πιστεύω πως οποιαδήποτε κοινότητα είναι ένα σύνολο ανθρώπων που έχουν κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους (που δεν ανήκουν στο ίδιο, διαφορετικό σύνολο). (Θα μιλήσω για ανθρώπους κι όχι για κοινότητα). Τα lgbtq+άτομα είναι αποδεκτικά και ανοιχτόμυαλα άτομα και πιστεύω πως αν δεν καταδιωκόμασταν σε ορισμένες περιοχές του κόσμου, αυτός ο πλανήτης θα είχε κάνει πολλά περισσότερα βήματα μπροστά! (Εννοώ σε όλους τους τομείς.. Οικολογία, πολιτική, κοινωνιολογία κλπ κλπ)» -Πάνος
lgbt2
❇Επεξήγηση των κυριότερων εννοιών (δεν είναι μόνο οι γκέι)
Lesbian: κορίτσι που του αρέσουν τα κορίτσια
Gay: αγόρι που το αρέσουν τα αγόρια
Bisexual: κορίτσι ή αγόρι που του αρέσουν τα κορίτσια και τα αγόρια
Asexual: κορίτσι ή αγόρι που δεν το ελκύουν σωματικά άλλα άτομα
Aromantic: κορίτσι ή αγόρι που δεν το ελκύουν ψυχικά άλλα άτομα (το αντίθετο του asexual)
Pansexual: κορίτσι ή αγόρι που το έλκυουν «όλοι», ανεξαρτήτως γεννητικών οργάνων
Transexual: άτομο που έχει γεννηθεί αγόρι μα είναι κορίτσι ή και το αντίθετο. (Ναι, έχεις το δικαίωμα να διαλέξεις και να νιώσεις.)
Transgender: transexual άτομο μετά την σωματική αλλαγή στο πραγματικό του φύλο
Genderfluid: άτομο που δέχεται επιρροές και από τα 2 φύλα, και Γιάννης και Ιωάννα
Non-Binary/Agender: άτομο που δεν προσδιορίζεται από κανένα φύλο (δεν σημαίνει πως είναι κάτι άλλο, δεν είναι τίποτα)
Demisexual: κορίτσι ή αγόρι που πραγματικά δεν το νοιάζει η εμφάνιση του άλλου/άλλης, ερωτεύεται τα ψυχικά χαρακτηριστικά
Queer: οποιαδήποτε ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ (όχι φύλο) που ανήκει στην LGBTQ+ κοινότητα
Genderqueer: οποιοδήποτε ΦΥΛΟ (όχι σεξουαλικότητα) που ανήκει στην LGBTQ+ κοινότητα
Τέλος, να είσαι ο εαυτός σου και μόνο. Χωρίς υπεκφυγές και ψέμματα για να ευχαριστήσεις άλλους. Δεν χρειάζεται να παραδεχτείς οτιδήποτε είσαι, αρκεί να είσαι πραγματικά και να το ξέρεις. Χωρίς να σου επιβάλλουν ψεύτικα «πρέπει» και «δεν πρέπει». Να κάνεις ότι σκέφτεσαι, χωρίς να κάνεις κακό σε άλλους φυσικά.
Να αγαπάς, αγαπητέ αναγνώστη. Με όλη σου την ύπαρξη. Βγες εκεί έξω και γνώρισε το σωστό άτομο.<3
Γεωργία Αρβανιτάκη