Balkan Art Gallery

H τάξη της Β’ Λυκείου του σχολείου μας, επισκέφτηκε την πινακοθήκη Balkan Art Gallery (Βενιζέλου 6) και παρακολούθησε την παρουσίαση της έκθεσης των έργων των καθηγητών καλλιτεχνικών των σχολείων της Ξάνθης. Τη συγκεκριμένη έκθεση επισκέφτηκαν  200 μαθητές. Πέρα από την έκθεση, είχαμε την τιμή να συνομιλήσουμε και με τον κ. Αλέκο Λαζαρίδη, τον ιδιοκτήτη της gallery, ο οποίος μας ενημέρωσε και για την πορεία της.

download

Η gallery λειτουργεί στη Ξάνθη εδώ και 10 χρονιά. Είναι, ουσιαστικά, μια πινακοθήκη που παρουσιάζει έργα γλυπτικής, ζωγραφικής, κεραμικής ακόμα και performance, δηλαδή  ζωντανές εκδηλώσεις. Είναι η πρώτη ιδιωτική πινακοθήκη στην Ξάνθη, πέρα από τη Δημοτική. Στην αρχή, ο κ. Λαζαρίδης εξέταζε το ενδεχόμενο να φέρνει επιτυχημένους και γνωστούς καλλιτέχνες ώστε να γίνει γνωστή και η gallery και γενικότερα προωθούσε πολύ αυτή τη νέα δουλειά. Πλέον, ενημερώνει για κάθε καινούρια έκθεση μέσα από τη σελίδα της gallery στο  facebook.  Συνήθως, προσκαλεί καλλιτέχνες με ενδιαφέρον για το έργο τους, όμως  δεν είναι λίγες οι φορές που και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες τον προσεγγίζουν . Συνεργάζεται με τη Σχολή Καλών Τεχνών της Θεσσαλονίκης και της Φλώρινας και πολλές φόρες εκθέτουν τα έργα τους οι νέοι φοιτητές.  Όπως μας είπε, δεν έχει σπουδάσει κάτι σχετικό με τη  ζωγραφική, αλλά έχει ασχοληθεί πολύ με το αντικείμενο και η gallery εκφράζει τη δίκη του άποψη. Ο χώρος της έκθεσης είναι μικρός για να είναι πιο ξεκούραστη κι ευχάριστη η περιήγηση σε αυτόν.

Εκθεση «ART TEACHER’S»

Θεματολογία: Εντυπώσεις και βιώματα από τη Ξάνθη

Καλλιτέχνες: Καθηγητές Καλλιτεχνικών στα σχολεία της Ξάνθης

Λίγα λόγια για τα έργα:

1) Ο δημιουreceived_831425063728001ργός ήθελε να αναπαραστήσει τα σκυλιά. Τον εντυπωσίασε που είχαν λεπτό τρίχωμα και φαίνονταν οι μύες  με το φως. Έτσι, έκανε αυτό το «παιχνίδι» με άσπρο-μαύρο. Αυτό το έργο είναι δουλεμένο χωρίς πινέλα. (Γιάννης Παυλίδης)

2) Ο Άκης Ουλκέρογλου έχει σπουδάσει στη Φλωρεντία, όπου η θεματολογία κάθε σχολής καθορίζεται από τους καθηγητές της. Στο πρώτο έργο (αριστερά), έχει χρησιμοποιήσει μια εξαιρετική τεχνική με ψυχρά και θερμά χρώμαreceived_831425007061340τα (μπλε, κόκκινο, λευκό) και δεν χρησιμοποιεί διαγράμμιση.  Το νόημα του πορτρέτου δεν είναι να σε κάνει όμοιο σαν φωτογραφία, αλλά να περάσει το συναίσθημα, το βλέμμα, τη ματιά, το πώς το βιώνει, έτσι ώστε βλέποντας κάτι τέτοιο να αντιλαμβάνεσαι είτε θυμό, είτε προβληματισμό, είτε ένα φευγάτο βλέμμα.  Ο Άκης ξεχωρίζει με αυτές τις πινελιές, χωρίς πολλή λεπτομέρεια, με ελεύθερη κίνηση. Στο άλλο έργο (δεξιά), βάζει λεπτομέρεια.

received_831425027061338

3) Αυτά τα έργα φανερώνουν αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας, φόβους, προβληματισμούς. Συγκεκριμένα φόβο για τις νυχτερίδες και φόβο «μην σπάσει η κούνια και πέσει».

received_831425070394667

4) Αυτό είναι το πορτρέτο της δημιουργού, αυτοπροσωπογραφία. Μπορεί να είναι και 3 πρόσωπα μέσα, αφηρημένα. (Ζουφιλήντα Νικολέτα)

received_831424990394675

5) Ακολουθεί η Άρτεμις, η οποία τέλειωσε πέρσι τις σπουδές της και αυτή είναι η πρώτη της έκθεση. Έχει κάνει με ακουαρέλα μια φύση, ένα βουνό και αφήνει αφαιρετικά το χρώμα να κινηθεί έντονα. Από κάτω έχει κάνει μια εξαιρετική τεχνική, που μοιάζει σα να είναι δέντρο, ενώ είναι απλά χρώματα σε χαρτί. (Άρτεμις Θεοδώρου)

received_831424997061341

6) Εδώ η Τσβετελίνα, έχει αναπαραστήσει τον Χίτλερ να διευθύνει μια ορχήστρα. Το έργο επιδέχεται διάφορων ερμηνειών, ανάλογα και με την οπτική ματιά του θεατή. Ακολουθεί μια τεχνική με το μολύβι, ενώ πάνω αφήνει και λίγο χρώμα. (Πετρά Τσβετελίνα)

received_831424993728008

7) Παρακάτω, η Μαρία, έχει ασχοληθεί με το μαλλί. Έχει αναπαραστήσει ένα κοπάδι πρόβατα. Ουσιαστικά, δείχνει το πώς ο κόσμος καθοδηγείται σε «στενά», πως παρασυρόμαστε από την τηλεόραση, τις διαφημίσεις, τις ειδήσεις. Πρέπει να αντιδράμε σε αυτό, να μην είμαστε «πρόβατα». Έχει πολλές έννοιες το έργο. (Γαλαζούλα Μαρία)

received_831425060394668                        received_891868234320724

8) Εδώ έχουμε χαρακτική, μια άλλη τεχνική. Με πιο απλά λόγια, κάτι σαν σφραγίδα. Το χαρακτικό μπορεί να γίνει πάνω σε ξύλο, σε μέταλλο και σε πλαστικό. Οι χαράκτες στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι. Από τους  5000 ζωγράφους, οι χαράκτες είναι κοντά στους 300.  Το πάνω αριστερά έργο, έχει να κάνει με τα καφενεία της παλιάς πόλης που  εντυπωσίασαν τη δημιουργό, το πάνω δεξιά είναι κάτι σαν φράχτης και τα υπόλοιπα είναι δάση.  (Παπαδοπούλου Αναστασία)

received_831424973728010

9) Εδώ έχουμε μια τελείως διαφορετική σχολή, από τη Ρωσία, πιο πολύ χρώμα, ακουαρέλα. Έχει τοπία, δύο κοπέλες , νεκρή φύση κι ένα που απεικονίζει την Παλιά Πόλη της Ξάνθης. (Χουρσουντιάν Αναίδα)

received_831424957061345

Γενικώς, οι εντυπώσεις μας απ’την Gallery και την Έκθεση εξαιρετικές. Χαιρόμαστε να υπάρχουν τέτοιοι χώροι στην πόλη μας και να δίνουν ένα ξεχωριστό χρώμα πολιτισμού και αισθητικής.

Επιμέλεια: Χαρά Σουμάδη