ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

earth-160383_1280

“Δεν συμφωνώ ούτε με μία λέξη από όσα λες, όμως θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να μιλάς ελεύθερα’’

Δικαιώματα: πράγματα που δικαιούσαι ή που σου επιτρέπονται, εγγυημένες ελευθερίες.

Ανθρώπινα δικαιώματα.. όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι.

Τι είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα και ποιους αφορούν;

Τα ανθρώπινα δικαιώματα αφορούν τους πάντες , παιδιά, ηλικιωμένους, φτωχούς, δασκάλους, ράπερ, χριστιανούς, μουσουλμάνους, Αλβανούς, Αφρικανούς, βουδιστές, τον γείτονα σου, τους γονείς σου κ εσένα. Αφορούν τους πάντες κ παντού , όπου κ αν είναι.

Με άλλα λόγια είναι ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΑ.

Ποια είναι όμως ;

Η πρώτη προσπάθεια να καταγραφούν ή να εφαρμοστούν τα ανθρώπινα δικαιώματα έγινε χιλιάδες χρόνια πίσω από τον Κύρο ο οποίος κατέγραψε σε έναν κύλινδρο ότι οι σκλάβοι ήταν ελεύθεροι και ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε όποιον Θεό θέλει .

Κάπως έτσι γεννήθηκαν τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Χιλιάδες χρόνια μετά συμπληρωθήκαν και άλλα στην Αγγλία, όπως ότι όλοι είναι ίσοι απέναντι στον νόμο , προστατεύοντας έτσι τους φτωχούς. Χρόνια μετά συμπληρώθηκαν και άλλα  και πήραν την τελική τους ονομασία «ανθρώπινα δικαιώματα».

Έως τότε αφορούσαν μόνο την Ευρώπη και σιγά σιγά μπήκαν και άλλα κράτη, και μόλις το 1945 (!!!!) ενώθηκαν και δημιούργησαν τον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών, όπου ο σκοπός του ήταν “’να επικυρώσει την πίστη στα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα στην αξιοπρέπεια και στην αξία των ανθρώπινων όντων.’’

Υπό την επίβλεψη Ρούσβελτ καταγράφηκαν και τελικά το 1948 πήραν επίσημη μορφή και ισχύουν για όλους τους ανθρώπους από την ημέρα που γεννιούνται.

Μερικά από αυτά τα 30 ανθρώπινα δικαιώματα είναι:

1. Ελευθερία σκέψης

2. Ελευθερία έκφρασης

3. Φαγητό και στέγη για όλους

4. Δικαίωμα στην εκπαίδευση

5. Δικαίωμα για δίκη

6. Όλοι είμαστε ίσοι ενώπιον του νόμου

7. Ελευθερία κίνησης

8. Δικαίωμα να παίξεις

9. Όλοι μας έχουμε γεννηθεί ελεύθεροι και ίσοι

10. Κανείς δεν μπορεί να σου αφαιρέσει τα ανθρώπινα δικαιώματα σου

Το ερώτημα είναι εφόσον υπάρχουν και έχουν καταγραφεί και έχουν υπογραφεί από όλα τα κράτη της γης, γιατί 1 παιδί πεθαίνει κάθε 5 δευτερόλεπτα από την πείνα, εφόσον όλοι έχουμε δικαίωμα στην τροφή και στη στέγη;

Γιατί χιλιάδες που εξέφρασαν τη γνώμη τους είναι στη φυλακή, εφόσον υπάρχει ελευθερία στον λόγο;

Γιατί αν υπάρχει απαγόρευση της σκλαβιάς , περισσότεροι άνθρωποι ζουν σε καταστάσεις δουλείας  ακόμη και από το 1800;

Kι αν δικαιούμαστε όλοι εκπαίδευση γιατί πάνω από 1.000.000.000 ενήλικοι δεν ξέρουν να διαβάζουν;

Ποιος μπορεί να αλλάξει τον κόσμο;  Ποιος μπορεί να εφαρμόσει αυτές τις λέξεις και να τις μετατρέψει σε πράξεις;

Ο καθένας από εμάς μπορεί να αλλάξει τον μικρόκοσμό του. Εάν σεβόμαστε τον διπλανό μας και βοηθάμε ο ένας τον άλλον, τότε όλοι αυτοί οι μικρόκοσμοι μπορούν να ενωθούν σε παζλ και επιτέλους να υπάρξει ένας καλύτερος κόσμος όπου πραγματικά θα είμαστε όλοι ίσοι.

Ο καθένας από εμάς μπορεί να αλλάξει . Ο καθένας από εμάς μπορεί να είναι κομμάτι του παζλ.

Από εμάς του ίδιους ξεκινάει το σωστό για την γειτονιά μας, για το σχολείο μας , για τους αγνώστους στον δρόμο μας , για τους συμμαθητές μας, για τους φτωχούς της ενορίας μας, της μικρής μας κοινωνίας.

Δεν περιμένουμε να βρεθεί κάποιος να τα αλλάξει όλα.

Ο καθένας από εμάς έχει την ευθύνη μικρή ή μεγάλη για την εφαρμογή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Μυρτώ Διαμαντοπούλου (E1)