Χορός και Μαθηματικά

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ – ΧΟΡΟΣ

Αλληλοσχετίζονται ;

Σύμφωνα με την έρευνα που κάναμε (π.χ αναφορά στην έρευνα των μαθητών του ΓΕΛ Ανδραβίδας) τα μαθηματικά και ο χορός αλληλοσχετίζονται από την αρχαιότητα . Καθώς στο χορό περιλαμβάνονται πολλά στοιχεία των μαθηματικών. Για παράδειγμα οι χορευτές δημιουργούν συνεχώς σχήματα με ολόκληρο το σώμα τους όπως κύκλους ή και άλλα πιο σύνθετα . Επίσης οτιδήποτε στο χορό έχει να κάνει με μοτίβα. Οι χορευτές απομνημονεύουν μοτίβα στα βήματα των χορών τους. Ακόμη συχνά πρέπει να στέκονται παράλληλα με τους άλλους χορευτές ώστε να διατηρήσουν τους σχηματισμούς. Επίσης , πρέπει να κρατούν την ίδια απόσταση ανάμεσα σε αυτούς και στους άλλους χορευτές όπως και αν κινούνται . Όμως όπως και να ‘χει οι κυκλικές κινήσεις ή κυκλικοί σχηματισμοί είναι το πιο διαδεδομένο σχήμα στους χορούς . Ένα από τα σημαντικότερα όμως πράγματα στο χορό είναι ότι οι χορευτές πρέπει να επικεντρωθούν στον σχηματισμό των γωνιών με το σώμα τους ώστε να επιτύχουν τα σωστά σχήματα. Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε τη συμμετρία , καθώς ο χορός χρειάζεται αρκετές φορές να παρουσιάζει και συμμετρία. Οι χορευτές κινούνται συνεχώς με τρόπο που αντανακλά το ίδιο σταθερό μοτίβο . Πολλές φορές οι σχηματισμοί στο χορό δημιουργούν αντανακλάσεις ή περιστροφική συμμετρία . Επίσης , ο καβαλιέρος ή η ντάμα στο χορό συχνά χρησιμοποιεί τόσο την αντανάκλαση όσο και περιστροφική συμμετρία.

Γιατο άρθρο και την επιλογή των πολυμέσων συνεργάστηκαν οι μαθήτριες του Α1

Ιωάννα Αποστολίδη, Μαρίνα Βαρέση,  Ροζαλία Βεντούρα