Στο Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού » Φιλιώ Χαϊδεμένου»

filio-xaidemenoy-moyseio-nea-filadelfeia-fx-news-afieroma-7

ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

Μια ενδιαφέρουσα βιωματική εμπειρία περίμενε τους μαθητές του τμήματος Α1 του σχολείου μας στο Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού “ Φιλιώ Χαϊδεμένου’, ένα ταξίδι ενός σχεδόν αιώνα πίσω στο χρόνο και στην ιστορία της πόλης μας. Με παιχνίδι, έρευνα και δημιουργικότητα γνώρισαν τη ζωή των Ελλήνων Μικρασιατών , το ταξίδι του ξεριζωμού τους το ’22, όταν ως πρόσφυγες ήλθαν στην Ελλάδα ,

και την  προσπάθειά τους να κτίσουν μια νέα ζωή στην πόλη μας , τη Νέα Φιλαδέλφεια. Μερικά από τα σχόλια  που έκαναν ενώ γυρίζαμε στο σχολείο…¨Ένας μαθητής είπε : » :Hταν πολύ ωραία, καλύτερα απ” ό,τι περίμενα, νόμιζα θα “ταν μια απλή ομιλία» και μια μαθήτρια παρατήρησε : » Δε γνώριζα ότι υπήρχε τέτοιο μουσείο στην πόλη μας» . Μια άλλη μαθήτρια ρώτησε » Μπορούμε να κρεμάσουμε την αφίσα που φτιάξαμε στην τάξη μας ;».

Όταν η γνώση περνά μες απ” τη δράση γίνεται ενδιαφέρουσα,
γίνεται ελκυστική, γίνεται τελικά βίωμα.