Μικρές σκέψεις – ρατσισμός

Ο ρατσισμός είναι η διάκριση σε βάρος ατόμων, κοινωνικών ομάδων, ή κατηγοριών ατόμων που προσδιορίζονται με βάση τα φυλετικά ή και τα πολιτισμικά χαρακτηριστικά τους με συνέπεια την ανάπτυξη αισθήματος υπεροχής προς αυτούς. Επίσης, χωρίζεται σε πολλές μορφές και μερικές από αυτές είναι φυλετικός, θρησκευτικός, πολιτισμικός μέχρι και σχολικός.
Ο ρατσισμός απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες, αλλά, κυρίως στην εφηβική και τη μέση ηλικία όπου τα παιδιά  χτίζουν τις βάσεις τους για να συνεχίσουν μετά.

Η άποψή μου για το ρατσισμό είναι πως δεν πρέπει να περιθωριοποιούμε τους συνανθρώπους μας γιατί και αυτοί έχουν το δικαίωμα να μάθουν να ζουν σαν εμάς. Αν το κάνουμε αυτό, αν δηλαδή, τους περιθωριοποιήσουμε μια από τις βασικότερες συνέπειες θα είναι η αποξένωση του εαυτού μας και η μη επικοινωνία.

Λαυρέντης Μιχαηλίδης