EDITORIAL

Στο 1ο Γυμνάσιο Συκεών, παράλληλα με την σχολική μας εφημερίδα «ΚΑΤΑ…ΤΕΙΧΗ«, δημιουργήσαμε και αυτό το περιοδικό. Προέκυψε ως μια ανάγκη να εκφραστούν με τον δικό τους τρόπο οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ γυμνασίου.

Μια προσπάθεια να ξεκινήσουν την «γυμνασιακή» τους καριέρα με μεράκι και δημιουργικότητα. Να δουν το σχολείο με …άλλα μάτια!

Δίπλα στα μαθήματα φιλοδοξούμε να δημιουργήσουμε ένα χώρο δημιουργικής έκφρασης και δημοσιοποίησης των απόψεων των μικρότερων μαθητών/τριών του σχολείου. Η θεματολογία του περιοδικού περιλαμβάνει θέματα ενδιαφέροντος των μαθητών και μαθητριών σε σχέση με όσα σκέφτονται, όσα νιώθουν, όσα συμβαίνουν στην επικαιρότητα, όσα γίνονται στο σχολείο και με αφορμή τα γνωστικά αντικείμενα που διδάσκονται.

Επιθυμούμε και φιλοδοξούμε προς το τέλος της σχολικής χρονιάς να καταφέρουμε να εκδώσουμε και σε έντυπη μορφή το πρώτο τεύχος του ηλεκτρονικού μας περιοδικού.