Κοπή πίτας και εορτασμός των 3 Ιεραρχών: πλούσιες δραστηριότητες στο Γυμνάσιο-Λύκειο Αρμενίου!

P1020571

Της Νικολέτας Κουκουμάνη, Α” Λυκείου

P1020551Ημέρα αφιερωμένη στην Παιδεία η 30ή Ιανουαρίου. Είναι πολύ σημαντικό για κάθε μαθητή να ξέρει τη σημασία της γιορτήςP1020552 των Τριών Ιεραρχών. Έτσι το Γυμνάσιο και το Λύκειο Αρμενίου την τίμησαν με ποικιλία δραστηριοτήτων. Αρχικά οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί εκκλησιάστηκαν στον Ιερό Ναό του Αγίου Αθανασίου, όπου συλλειτούργησαν 3 ιερείς τιμώντας την ιδιαίτερη διάσταση της ημέρας. Μετά τον εκκλησιασμό στον ίδιο χώρο ο Θεολόγος του σχολείου, κ. Πέγκας, εκφώνησε έναν περιεκτικότατο λόγο αφιερωμένο στη ζωή των Τριών Ιεραρχών όπου επεσήμανε την αναγκαιότητα η τεχνολογική εξέλιξη της εποχής μας να συμβαδίζει με την ηθική ανάταση των ανθρώπων και ιδιαιτέρως των νέων.

P1020553Ακολούθως στο χώρο του σχολείου πραγματοποιήθηκε ο κυρίως εορτασμός οργανωμένος από τον θεολόγο του σχολείου μαςP1020557 ο οποίος συνεργάστηκε με τα παιδιά του Γυμνασίου, ενώ η Φιλόλογος κυρία Ελένη Διβάνη ανέγνωσε το μήνυμα της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδας για τη γιορτή. Στόχος της εκδήλωσης ήταν να διδάξει στους μαθητές ότι τα γράμματα σε συνδυασμό με την αρετή είναι ό,τι πολυτιμότερο μπορούσε να δώσει ο Θεός στους ανθρώπους, καθώς η γιορτή των Τριών Ιεραρχών είναι γιορτή των δασκάλων και των μαθητών, των σχολείων και των γραμμάτων, των βιβλίων και της μάθησης.

P1020564P1020565P1020563

Αρχικά με μια δραματοποίηση όπου συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Α” Γυμνασίου παρουσιάστηκαν στοιχεία της διδαχής τους ενώ με την παρουσίαση που ακολούθησε σε power-point προβλήθηκαν στοιχεία του βίου και της αξίας αυτών των φωτισμένων ιεραρχών, του Μεγάλου Βασιλείου, του Γρηγορίου του Θεολόγου και του Ιωάννη του Χρυσοστόμου.

P1020567 P1020573P1020571

P1020575 P1020581 P1020586

Σε κάθε καθηγητή και μαθητή θα μείνουν οι σπουδαίες φράσεις που αποδίδονται στους 3 Αγίους όπως για παράδειγμα:

Μέγας Βασίλειος «Όπως οι μέλισσες διαλέγουν το νέκταρ από τα λουλούδια, έτσι κι εσείς να διαλέγετε αυτά που διαβάζετε. Να κρατάτε τα καλά και τα ωφέλιμα
Γρηγόριος ο Θεολόγος «Πώς το καταλαβαίνετε, να έχετε εσείς περισσεύματα και ο άλλος να πεινά;»

Ιωάννης ο Χρυσόστομος «Ένας και μόνο άνθρωπος με θεϊκή φωτιά στην καρδιά μπορεί να διορθώσει ολόκληρη πόλη»

Μετά τον εορτασμό ακολούθησε παρουσίαση αφιερωμένη στις μαθησιακές δυσκολίες

Ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα τα οποία βιώνουν πολλά παιδιά είναι η αδυναμία τους στην γραφή, στην αρίθμηση, στην ορθογραφία, στην ανάγνωση κ.τ.λ Το συγκεκριμένο φαινόμενο έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις τα τελευταία χρόνια, γι΄ αυτό και η παρουσίαση από την φιλόλογο κυρία Καψάλη και την καθηγήτρια γαλλικών κυρία Μουλατζίκου είχε στόχο την ενημέρωση αλλά και τη συμπαράσταση σε όσους γονείς αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα.
Η δυσαριθμησία, η δυσλεξία, η δυσορθογραφία και η δυσγραφία είναι έννοιες που οφείλει να ξέρει ο καθένας από εμάς. Όταν το παιδί δυσκολεύεται να γράψει, κάνει συνέχεια λάθη τόσο στην σύνταξη όσο και στην ορθογραφία αλλά και σε περίπτωση που δεν μπορεί να κατανοήσει μαθηματικές έννοιες, τότε αναγκάζεται να απευθυνθεί σε έναν ειδικό για την επίλυση το προβλήματος. Για την αντιμετώπιση των προβλημάτων η σταθερή σύσταση ήταν να απευθύνονται οι γονείς σε ειδικούς που διαγιγνώσκουν αλλά και αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά το πρόβλημα, ενώ γενικότερα οι πληροφορίες που μπορούσε κάποιος να αντλήσει φάνηκαν πολύ χρήσιμες.

Η μέρα έκλεισε με την κοπή της πίτας του Συλλόγου των Γονέων και Κηδεμόνων για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Τυχερή αναδείχτηκε η μαθήτρια της Β’ Λυκείου Γεωργία Αξούγκα που εκτός από τις ευχές όλων αποκόμισε και ένα χρηματικό ποσό ως δώρο!

P1020596 P1020598 P1020611

P1020594