Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940

11Με κάθε επισημότητα εορτάστηκε και φέτος η επέτειο19ς της 28ης Οκτωβρίου 1940 στο Γυμνάσιο-Λύκειο Αρμενίου.

Την Πέμπτη στις 27 πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή που διοργανώθηκε από τις φιλολόγους κυρίες Καψάλη, Καραδούκα και Χατζοπούλου.

Στην αρχή παραδόθηκαν οι σημαίες στους σημαιοφόρους3 των δύο σχολείων και απονεμήθηκαν οι έπαινοι και τα βραβεία στους μαθητές που διακρίθηκαν κατά την περσινή σχολική χρονιά.

Ιδιαίτερη στιγμή υπήρξε η βράβευση της θεατρικής ομάδας της περσινής Γ’ Λυκείου που συμμετείχε στο πρόγραμμα Erasmus με θέμα την Ορέστεια.

Ακολούθησε η κυρίως γιορτή με χρονικό, ποιήματα, τραγούδια και προβολές οπτικού υλικού.

Την Παρασκευή τα νιάτα του Αρμενίου τίμησαν την επέτειο με την καθιερωμένη μαθητική παρέλαση υπό τα βλέμματα και τα θερμά χειροκροτήματα των κατοίκων του Αρμενίου.