ERASMUS

ERASMUSimageΤο ERASMUS είναι ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα που συμμετέχει και το σχολείο μας.

Το  πρόγραμμα έχει στόχο τη βελτίωση των μαθητών στις επιδόσεις τους στα αγγλικά, την πληροφορική [τη ρομποτική]  και τα μαθηματικά. Το πρόγραμμα διαρκεί 3 χρόνια και τώρα διανύει την τελευταία του χρονιά.

Σκοπός των περισσότερων μαθητών της έκτης δημοτικού είναι το τελικό ταξίδι τον Ιούνιο του 2019 που θα διεξαχθεί στη Μαδρίτη της Ισπανίας με διάρκεια μία εβδομάδα.

Το πιο σημαντικό όμως είναι μαθητές διαφορετικών χωρών να έρθουν σε επαφή και επικοινωνία, να ανταλλάξουν ιδέες και να γνωρίσουν στα πλαίσια της διαπολιτισμικότητας ήθη, έθιμα και τον πολιτισμό άλλων κρατών . Όταν αυτό επιτυγχάνεται, η συνεργασία ανάμεσα στις χώρες είναι δεδομένη και η ειρήνη χωρίς φοβικές συμπεριφορές και εχθρότητα είναι σίγουρη . Άλλωστε τα παιδιά είναι το μέλλον και η ελπίδα . Τα παιδιά είναι η εγγύηση πως αυτός ο κόσμος μπορεί να αλλάξει και να γίνει καλύτερος. Να γίνει η Ευρώπη τελικά που μας αξίζει…!!!

Σωκράτης- Στέφανος Βαφειάς (ΣΤ1)