Το σχολείο μας και ο τόπος μας!

ΑΠΟ: ΜΩΥΣΙΑΔΟΥ ΣΟΦΙΑ - Δεκ• 21•20

Το σχολείο μου είναι το 1ο Δημοτικό Σχολείο Μουρνιών! Εξωτερικά έχει  δύο αυλές, πολλά λουλούδια, δέντρα και ένα γήπεδο. Εσωτερικά έχει πολλές τάξεις, αίθουσα αγγλικών, υπολογιστών και τμήμα ένταξης.

Η πόλη των Χανίων είναι πανέμοφη και έχει πολλά αξιοθέατα, όπως: Το ενετικό λιμάνι, τον Αιγυπτιακό φάρο, το ρολόι του Δημοτικού Κήπου,το Γυαλί Τζαμισί κ.α. Ακόμη κάποιος μπορεί να επισκεφθεί πολλά μουσεία , μοναστήρια και εκκλησίες!

Μ.Κ , μαθητής Στ” τάξης

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ

Το σχολείο μου είναι στα Χανιά , στην περιοχή των Μουρνιών. Το σχολείο μου απ” έξω έχει δύο βρύσες. Στην αυλή έχει και πολλά ωραία δέντρα! Το σχολείο μου έχει και  3 σιδερένιες πόρτες, οι 2 είναι για να μπαινοβγαίνουν οι άνθρωποι και η άλλη για τα οχήματα.

Μέσα στο σχολείο υπάρχουν τουαλέτες για τα αγόρια, για τα κορίτσια και για τους δασκάλους και τις καθαρίστριες. Έχει 12 τάξεις, 2 γραφεία  μία αίθουσα με τα φωτοτυπικά και 1 κυλικείο.

Εύχομαι να μη φύγω ποτέ από αυτό το σχολείο.

Κ.Π  μαθήτρια Στ΄τάξης

1. Ο/Η Ελένη Τσουκάτου λέει:

Υπέροχα! Σας καμαρώνουμε όλοι και είμαστε περήφανοι που είστε μέλη της μαθητικής μας κοινότητας.