Το Γιαλί Τζαμισί στο Ενετικό Λιμάνι των Χανίων!

ΑΠΟ: ΜΩΥΣΙΑΔΟΥ ΣΟΦΙΑ - Δεκ• 21•20

Το Γυαλί Τζαμισί βρίσκεται στο ενετικό λιμάνι των Χανίων. Όταν το βλέπω, σκέφτομαι γιατί να έχει άραγε αυτόν τον τρούλο. Έμαθα την ιστορία του όταν έκανα βόλτα στο λιμάνι με τη μαμά μου και το μπαμπά μου!!Όταν το βλέπω αισθάνομαι λίγο περίεργα, γιατί απο το όνομά του είχα την έντυπωση ότι θα είναι φτιαγμένο απο γυαλί!Σήμερα χρησιμοποιείται ως χώρος εκθέσεων, μουσικών παραστάσεων και άλλων καλλιτεχνικών δράσεων.

Δ.Π , μαθητής Στ” τάξης

Όταν βλέπω το Γιαλί Τζαμισί , η πρώτη σκέψη που κάνω είναι ότι είναι πολύ παλιό.Βρίσκεται στο ενετικό λιμάνι των Χανίων . Χτίστηκε το Β” μισό του 17ου αιώνα, απο αρμένιο αρχιτέκτονα!Γι” αυτό έμαθα από την οικογένειά μου και απο το σχολείο μου!Κάθε φορά που το βλέπω νιώθω περιέργεια και θέλω να το εξερευνήσω! Τώρα πια χρησιμοποιείται ως αξιοθέατο για τους τουρίστες και ως χώρος εκθέσεων!

Α.Κ , μαθήτρια Στ” τάξης