ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

istarjune

Ένα τεύχος αλλιώτικο απ’ τ΄άλλα

Η αλήθεια είναι ότι   δεν φανταζόμασταν  κάτω από αυτές τις συνθήκες  το 20ο  και  επετειακό τεύχος του περιοδικού μας που  έχει ήδη συμπληρώσει  τα 5 έτη  κυκλοφορίας του …

Μα να  λοιπόν που τελικά δημιουργήθηκαν  τα STARακια  του κορωνοϊού !

Ένα  μέρος του υλικού μας συγκεντρώθηκε μόλις λίγες  μέρες   πριν από το κλείσιμο των σχολείων .Ενώ   άλλα κείμενά μας  γράφτηκαν  κατά τη διάρκεια της  καραντίνας και ορισμένα από αυτά  ομολογούμε πώς δεν προοριζόταν για δημοσίευση .

Όμως αποφασίσαμε να μοιραστούμε μαζί σας   σκέψεις και  συναισθήματά  μας   κατά τις δύσκολες μέρες του εγκλεισμού ,  τα διαβάσματά μας , τις δημιουργίες και τις βιβλιοπροτάσεις μας (αλήθεια , είναι έντονη η παρουσία της λογοτεχνίας στο τεύχος αυτό… )  μαζί  με  ό,τι άλλο μας ενδιαφέρει , μας αρέσει , μας ανησυχεί , όπως κάνουμε άλλωστε κάθε φορά .

Συγκρατημένα αισιόδοξοι (λόγω των συνθηκών ) ελπίζουμε τη νέα σχολική χρονιά να επανέλθουμε με εκπλήξεις  ανανεωμένοι  και  δυνατοί .

Προς το  παρόν , ας περάσουμε όλοι  μας ένα όμορφο , ξεκούραστο και ασφαλές καλοκαίρι !

Καλή Ανάγνωση !

Τα  άρθρα του τεύχους μας :