Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

thessaloniki-white-tower-big

Την Τρίτη 04-04-2014 πραγματοποιήθηκε Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του ΕΠΑ.Λ Σιδηροκάστρου στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου - Εκπαιδευτική εκδρομή στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Στα πλαίσια της προγραμματισμένης αυτής εκπαιδευτικής επίσκεψης, οι μαθητές του Σχολείου μας ξεναγήθηκαν στου χώρους του μουσείου και είχαν μία ολοκληρωμένη ενημέρωση για την πορεία των ανθρώπων ανά τους αιώνες στο Βορειοελλαδικό χώρο.

ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου - Εκπαιδευτική εκδρομή στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Στόχος αυτής της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με την ιστορία του τόπου τους και να αντιληφθούν τη διαχρονικότητα του Ελληνικού πολιτισμού και ιστορίας. Με την άμεση επαφή τους με τα αντικείμενα της καθημερινής και λατρευτικής ζωής των ανθρώπων της αρχαιότητας κατανόησαν ευκολότερα τα νοήματα  της συνεργατικότητας και της κοινωνικής ζωής.

musuem2ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου - Εκπαιδευτική εκδρομή στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου - Εκπαιδευτική εκδρομή στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Κατόπιν  και μέσω της περιήγησης στην πόλη της Θεσσαλονίκης κατανόησαν και την έκταση της επιρροής του παρελθόντος στη σύγχρονη ζωή της.

ΕΠΑΛ Σιδηροκάστρου - Εκπαιδευτική εκδρομή στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Ήταν μια απόλυτα πετυχημένη διδακτική επίσκεψη με ουσιαστικά εκπαιδευτικά αποτελέσματα.