«Επιμορφωτικό πρόγραμμα για την Ιστορία της Γραφής»

«Επιμορφωτικό πρόγραμμα για την Ιστορία της Γραφής»

του Δημήτρη Καλαμπάκα (Γυμνάσιο, Γ2)

Εκείνη την Παρασκευή, 8 Νοεμβρίου 2013, στον Όμιλο μας περίμενε μια αναπάντεχη έκπληξη! Η κ. Μέντη είχε καλέσει τον κ. Δημήτρη Κουρουβακάλη, ο οποίος εργάζεται ως βιβλιοθηκονόμος στη γειτονική μας βιβλιοθήκη του Ευγενιδείου Ιδρύματος. Ο κ. Κουρουβακάλης μας παρουσίασε το επιμορφωτικό πρόγραμμα «Η ιστορία της γραφής» μέσα από το οποίο μας πληροφόρησε για την κατασκευή της αρχαίας γραφικής ύλης, τη χρήση του παπύρου και της περγαμηνής και μας έδειξε πώς αντιγράφονταν παλιά τα χειρόγραφα βιβλία. Στη συνέχεια ακολούθησε κάτι πολύ ξεχωριστό καθώς περάσαμε από τη θεωρία στην πράξη της γραφής: ο επιμορφωτής μάς έδωσε την ευκαιρία να  γίνουμε και εμείς αρχαίοι γραφείς. Η σχολική μας βιβλιοθήκη γέμισε με μελάνια, φτερά χήνας, κότας και παγονιού, μικρά κομμάτια παπύρου και δείγματα περγαμηνής όπου και ζωγραφίσαμε ιερογλυφικά και αρχιγράμματα. Γράψαμε το όνομά μας και μια λέξη της επιλογής μας με αυτόν τον τρόπο. Οι πιο πολλοί γράψαμε το όνομα του σχολείου μας.

Ήταν μια συνάντηση αλλιώτικη από τις άλλες, η οποία μας βοήθησε να καταλάβουμε πώς δημιουργούνταν τα βιβλία πριν την εφεύρεση της τυπογραφίας.