Ο παράδεισος της γεύσης: Γαλλία

dessert-3331009_1280

Η Γαλλία είναι μία χώρα της κεντρικής Ευρώπης με πρωτεύουσα το Παρίσι. Είναι μια χώρα η οποία φημίζεται για την κουζίνα της. Μάλιστα, η γαλλική κουζίνα έχει κυρίαρχο ρόλο στην ταινία 《 Ratatouille 》 της Disney Pixar. Ένα από τα πιο διάσημα φαγητά της Γαλλίας είναι τα κρουασάν, τα οποία μπορείς να τα δοκιμάσεις σε όλο τον κόσμο αλλά αν φας γαλλικά κρουασάν θα θυμάσαι τη γεύση τους για πάντα. Οι Γάλλοι στα κρουασάν τους βάζουν μερέντα αλλά και μαρμελάδες φρούτων, κάτι που μου φάνηκε παράξενο. Ακόμα, κάθε Γάλλος τρώει τακτικά τα πεντανόστιμα μακαρόν, τα οποία μπορείς να τα βρεις σε διάφορες γεύσεις όπως φράουλα, μπανάνα, φιστίκι. Επίσης στους Γάλλους (τώρα πια και στους Έλληνες) αρέσουν οι κρέπες, μέσα στις οποίες μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις. Μάλιστα, οι Γάλλοι έχουν και εθνική ημέρα για την κρέπα, η οποία είναι στις 2 Φεβρουαρίου. Ένα από τα διασημότερα γεύματά τους είναι η ταρτ φλαμπέ, η οποία είναι σαν πίτσα αλλά «καμένη». Γενικά, η Γαλλία είναι μία από τις χώρες με τις πιο νόστιμες κουζίνες. Υπάρχουν φαγητά όπως οι κοχλίες, το κρασί, η μπριζόλα και πολλά άλλα γλυκά που θα σε αναγκάσουν, αν πας στην Γαλλία, να φύγεις με γεμάτο στομάχι.

Από τον μαθητή Νάσο Βότση.

Πηγή εικόνας:https://pixabay.com/el/users/pastel100-7141960/

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Ο παράδεισος της γεύσης: Γαλλία"