Προστατέψτε τα δέντρα μας και το περιβάλλον

ΑΠΟ: ΚΟΝΤΟΥΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ - Μαρ• 28•21

dentra

Η μαθήτρια του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αχαρνών αποφάσισε να μας ενημερώσει για το περιβάλλον με μια αφίσα που έφτιαξε μόνη της. Στην συνέχεια συμπλήρωσε τις προτάσεις και μας ενημέρωσε για το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί αλλά και για τις λύσεις που προτείνει.

Ένα θέμα που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια είναι ότι κόβουν  οι άνθρωποι τα δέντρα και χτίζουν πολλά σπίτια και αυτό δεν είναι καλό για το περιβάλλον.

Τα δέντρα μας βοηθάνε για να αναπνέουμε γιατί μας δίνουν οξυγόνο. Επίσης μας βοηθάνε για να φτιάχνουμε χαρτί.

Όμως οι άνθρωποι κόβουν συνέχεια τα δέντρα για να φτιάχνουν σπίτια, κρεβάτια, γραφεία και πολλά άλλα. Επιπλέον, το χειμώνα κόβουν τα δέντρα για να ανάβουν φωτιά στο τζάκι.

Εγώ πιστεύω ότι θα ήταν καλό να φυτέψουμε καινούρια δέντρα για να έχουμε περισσότερο οξυγόνο.

Επίσης, κατά την γνώμη μου μπορούμε να φτιάξουμε ένα καινούριο δάσος και να βάλουμε μια καινούρια πινακίδα που να λέει «Μην κόβετε τα ξύλα».

Προτείνω όλα τα παιδιά να φροντίζουν το περιβάλλον αλλά και οι μεγάλοι!

1ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών