Απαντήσεις σε ερωτήματα για το σχολικό εκφοβισμό

ΑΠΟ: ΧΑΡΑΤΣΗ ΓΕΩΡΓΙΑ - Μαρ• 28•21

Ερωτήματα

• Πώς νιώθουν τα παιδάκια που δέχονται εκφοβισμό;
  • Γιατί κάποιοι κάνουν εκφοβισμό;
  • Ποιοι κάνουν εκφοβισμό;
  • Ποιοι μπορούν να βοηθήσουν ένα παιδί που εκφοβίζεται;

Τα παιδιά που δέχονται εκφοβισμό φοβούνται, νιώθουν πολύ άσχημα και λυπούνται. Αυτοί που κάνουν εκφοβισμό θέλουν να δείξουν είναι δυνατοί και ότι δεν τους φοβίζει τίποτα, και ότι αν τους κάνεις κάτι μπορούν να το ανταποδώσουν. Εκφοβισμό κάνουν τα παιδιά οι πιο δυνατοί. Μπορούν να βοηθήσουν οι γονείς, οι δάσκαλοι, ο διευθυντής  ή  κι ένας ψυχολόγος. (Λ.Τ.)

Τα παιδιά που δέχονται εκφοβισμό νιώθουν λύπη και άχρηστο τον εαυτό τους. Κάποια παιδιά κάνουν εκφοβισμό γιατί πιστεύουν ότι είναι πιο έξυπνοι, πιο ανώτεροι, ότι ξέρουν πιο πολλά από τους άλλους. Αυτός που κάνει εκφοβισμό είναι αυτός που έχει εξουσία. Μπορούν να βοηθήσουν οι καλοί φίλοι. (Δ.Κ.)

Τα παιδιά που δέχονται εκφοβισμό φοβούνται μην τους χτυπήσουν. Όσοι κάνουν εκφοβισμό θέλουν να δείξουν ότι είναι κάποιοι και ότι οι άλλοι είναι άχρηστοι. Εκφοβισμό κάνουν τα παιδιά που πιστεύουν ότι είναι μεγαλύτεροι. Μπορούν να βοηθήσουν οι γονείς του, ο διευθυντής και ο δάσκαλός του. (Β.Γ.)

Λ.Τ. σχολικός εκφοβισμόςΛ.Τ.