Η ιστορία των LEGO! H μετάβαση από την ξύλινη πάπια στα lego education

ΑΠΟ: ΜΩΥΣΙΑΔΟΥ ΣΟΦΙΑ - Μαρ• 28•21

Oι μαθητές της Ε΄τάξης έψαξαν στο διαδίκτυο πληροφορίες σχετικά με την αγαπημένη τους ενασχόληση τα γνωστά σε όλους μας LEGO!Τα όσα μάθανε από την έρευνά τους, τους εξέπληξε, το ίδιο και εμένα ! Ακολουθεί το άρθρο που έγραψαν μετά την έρευνά τους! Ο μαθητής Σ.Λ  δημιούργησε και μας παρουσιάζει συμπληρωματικά με το άρθρο και 2 βίντεο με LEGO EDUCATION!

Η εταρία Lego ιδρύθηκε το 1932 από τον Ole Kirk Kristiansen. O ιδρυτής ήταν ξυλουργός.  Το πρώτο τους κατασκευαστικό παιχνίδι ήταν μία ξύλινη πάπια. Εσείς ξέρατε ότι  »leg godt» στη γλώσσα των Δανών σημαίνει »παίζω καλα»;

Αρχικά τα Lego πωλούνται μόνο  στη Δανία. Η πρώτη εξαγωγή Lego έγινε στη Σουηδία. Όμως το 1960 η ξύλινη αποθήκη της Lego καταστράφηκε απο πυρκαγιά. Δεν κατασκεύασαν ποτέ ξανά ξύλινα παιχνίδια.

Το 1963 μας παρουσιάζουν τα 10 χαρακτηριστικά των Lego, τα οποία είναι τα ακόλουθα:

1.Mπορείς να παίξεις με αυτά πολλά παιχνίδια.

2.Είναι παιχνίδια unisex, απευθύνονται δηλαδή και στα δύο φύλα.

3. Υπάρχουν Lego για όλες τις ηλικίες.

4.Μπορείς να παίζεις με αυτά κάθε μέρα και να μη βαριέσαι.

5.Το παχνίδι με αυτά μπορεί να είναι ήσυχο, ή και όχι !!!

6. Παίζεις απο το πρωί έως το βράδυ.

7.Γίνεσαι δημιουργικός.

8.Όσο πιο πολλά , τόσο περισσότερες κατασκευές μπορείς να κάνεις.

9.Υπάρχουν πολλά σετ Lego.Σήμερα υπάρχουν ακόμα περισσότερα.

10. Είναι εξαιρετικά ποιοτικά.

Τα Lego το 2021 μπορεί κανείς να τα βρει παντού σε μεγάλη ποικιλία και σε ακόμα μεγαλύτερο εύρος τιμών. Απο την ξύλινη πάπια φτάσαμε στα Lego education, τα οποία λατρεύουν εκατοντάδες χιλιάδες μικρά και μεγάλα παιδιά σε όλο τον κόσμο!

Tα βίντεο του μαθητή Σ.Λ με Lego education!

Legostory1

Legostory2