Προστατέψτε τη θάλασσα και το περιβάλλον

ΑΠΟ: ΚΟΝΤΟΥΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ - Μαρ• 28•21

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-03-21 211309

Ο μαθητής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αχαρνών μας ετοίμασε μια αφίσα για τη θάλασσα και το περιβάλλον. Στη συνέχεια συμπλήρωσε τις προτάσεις και μας παρουσίασε με γραπτό λόγο το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί αλλά μας πρότεινε και λύσεις.

Ένα πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια είναι ότι πετάμε σκουπίδια στη θάλασσα και έτσι δεν μπορούμε να κολυμπήσουμε ή να φάμε θαλασσινά.

Η θάλασσα μας βοηθάει γιατί από αυτήν παίρνουμε το αλάτι, παίρνουμε το φαγητό και επίσης χωρίς αυτήν τα ψάρια δεν μπορούν να ζήσουν. Επίσης, μας είναι χρήσιμη για να κολυμπάμε και να δροσιζόμαστε.

Όμως οι άνθρωποι πετάνε σκουπίδια, πετρέλαιο, μπαταρίες, πλαστικά που κάνουν πολύ κακό στη θάλασσα και στα θαλασσινά.

Εγώ πιστεύω ότι στις θάλασσες πρέπει να απαγορεύονται να παίρνουν μαζί τους πλαστικά καλαμάκια και όλα τα πλαστικά.

Επίσης, κατά την γνώμη μου πρέπει να είναι πιο προσεκτικά για να μην βρωμίζει η θάλασσα από το πετρέλαιο και τα ψάρια να μην μπορούν να αναπνεύσουν.

Προτείνω όλα τα παιδιά να μαζεύουν τα σκουπίδια από τη θάλασσα. Τέλος, καλύτερα να κολυμπάτε στη θάλασσα παρά στη πισίνα.

1ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών