Το μοτίβο του προαύλιου χώρου του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Αθηνών

Πρόβλημα: Να αναπαραστήσετε στο τετράδιο σας το μοτίβο που σχηματίζεται από τα πλακίδια στην εικόνα. Στη συνέχεια να υπολογίσετε το εμβαδόν του σχήματος. Πόσες μεθόδους υπολογισμού του εμβαδού μπορείτε να σκεφθείτε;

Μοντελοποίηση του προαύλιου χώρου και υπολογισμοί

Η αναπαράσταση του μοτίβου μόνο με παρατήρηση της εικόνας του πραγματικού περιβάλλοντος και χωρίς να έχει προηγηθεί η φυσική παρατήρηση του αντικειμένου, μπορεί να οδηγήσει σε εμπόδια τους μαθητές αναφορικά με το είδος του σχήματος που έχει το εσωτερικό ή εξωτερικό τετράπλευρο, τη συμμετρία του σχήματος κ.λπ. Οι μαθητές (και ειδικότερα όταν δεν έχει αναπτυχθεί επαρκώς το επίπεδο van Hiele τους) θα αντιμετωπίσουν δυσκολία στην αναπαράσταση του σχεδίου σε περιβάλλον χαρτιού-μολυβιού.

Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στον παρακάτω σύνδεσμο

Πατσιομίτου, Σ. (2013) Οι μοντελοποιήσεις προβλημάτων πραγματικού πλαισίου σε δυναμικό περιβάλλον μέσο αποκωδικοποίησης της εννοιολογικής γνώσης των μαθητών.Ευκλείδης Γ΄, (79), 107-136.

motivo