Μαθητικός διαγωνισμός για το Έτος El – Greco

η πέμπτη σφραγίδα της αποκαλύψεως

H Ιερά Μητρόπολη Σύρου, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου, στο πλαίσιο του εορτασμού του «Έτους Ελ Γκρέκο», όπως ορίστηκε από την UNESCO, και με αφορμή τη συμπλήρωση τετρακοσίων ετών από το θάνατό του, προκηρύσσει Μαθητικό Προαιρετικό Διαγωνισμό Γραπτού Δοκιμίου και Εικαστικής Δημιουργίαςμε θέμα:

«ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΔΟΜΗΝΙΚΟΥ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΥ (ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ) ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΑ ΣΤΗ ΣΥΡΟ».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές της Γ΄ τάξης του Γενικού & Επαγγελματικού Λυκείου και της Γ΄ τάξης των Γυμνασίων της Σύρου.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών για την πολιτισμική κληρονομιά του τόπου τους, η ενεργοποίησή τους για να ανακαλύψουν τον Δομήνικο Θεοτοκόπουλο μέσα από τη ζωή και το έργο του, η ενθάρρυνση της δημιουργικής και καλλιτεχνικής έκφρασης καθώς και η ανάπτυξη των ερευνητικών δεξιοτήτων τους.

Από τα γραπτά δοκίμια και τα εικαστικά έργα των μαθητών θα επιλεγούν τα οχτώ (8) καλύτερα τα οποία θα βραβευτούν με ισάριθμα χρηματικά βραβεία, που χορηγεί η Ιερά Μητρόπολη Σύρου, το εσπέρας της 6ης Δεκεμβρίου 2014, κατά τη διάρκεια λαμπρής εορταστικής και πολιτιστικής Εκδηλώσεως στον Ιερό Καθεδρικό Ναό του Πολιούχου και Εφόρου Ερμουπόλεως Σύρου Αγίου Νικολάου.

Οι μαθητές του τμήματος χειροτεχνίας του σχολείου μας, θα λάβουν μέρος στον παραπάνω μαθητικό διαγωνισμό, συνεπώς μετά την λήξη του διαγωνισμού θα αναρτήσουμε τα έργα τους.

Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!