Φτιάχνοντας Λαζαράκια «Πασχαλινά ζυμαρανθρωπάκια»

collage ΛΑΖΑΡΑΚΙΑ 2-4-2015

Πραγματοποιώντας την ιδέα της συναδέλφου Μαργαρίτας Πούλη, παρασκευάσαμε σήμερα,  (μαζί με τους μαθητές του σχολείου μας) κουλουράκια που ονομάζονται … «Λαζαράκια» … Τι είναι όμως τα «Λαζαράκια»; και γιατί έχουν ιδιαίτερη ονοματολογία;

Το Σάββατο του Λαζάρου, το έθιμο του λαού μας ήθελε, μόνο τα κορίτσια, κρατώντας καλαθάκια στολισμένα με λουλούδια, να περνούν από τα σπίτια και να τραγουδούν τα κάλαντα του Λαζάρου.
Τα κορίτσια λέγονται Λαζαρίνες και οι νοικοκυρές του σπιτιού άκουγαν τα κάλαντα και τους πρόσφεραν διάφορα καλούδια. Ξηρούς καρπούς, σταφίδες, φρούτα, χρήματα ή κάποιο άλλο φαγώσιμο.
Τα «Λαζαράκια» λοιπόν είναι και αυτά ένα έθιμο όπου φτιάχνουμε μικρά ψωμάκια και μέσα στη ζύμη τους βάζουμε μέλι, καρύδια ή σταφίδες και τα πλάθουμε σε σχήμα ανθρώπου. Κάνουμε δηλαδή το ομοίωμα του Λαζάρου.
Λέγανε πως εκείνη την ημέρα όποιος δε φτιάξει «Λαζαράκια» δε θα χορτάσει ψωμί στη διάρκεια της χρονιάς.

Η συνταγή με τα υλικά  ήταν από το διαδίκτυο:

φωτο: προσωπικό αρχείο Αικατερίνης Ντούρμα

Και του χρόνου!!!!!!