Eπίσκεψη σε κέντρο ελευθέρων σπουδών

collage ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ

Στα πλαίσια της καθιερωμένης «ομάδας συζήτησης» του σχολείου μας προέκυψε (για άλλη μια φορά), το θέμα της αυτόνομης διαβίωσης και συγκεκριμένα «η προσωπική υγιεινή».  Οι δεξιότητες αυτοεξυπηρέτησης είναι σημαντικές για την επιβίωση κάθε ανθρώπου. Στη φυσιολογική ανάπτυξη των ατόμων η ανάπτυξη και η κατάκτηση αυτών των δεξιοτήτων είναι αναμενόμενη. Αναπτύσσονται σταδιακά, εξελίσσονται και ολοκληρώνονται στην πορεία του χρόνου σε σχέση με την ηλικία των ατόμων. Η κατάκτηση τους όμως, πρέπει να γίνει μέσα από συστηματική και δομημένη εκπαίδευση.

Μετά από διεξοδική συζήτηση με τα μέλη της ομάδας, αποφασίσαμε, να επισκεφτούμε το Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών της κας Νικολέτας Χασάπη.

Η επίσκεψη μας, ήταν καθ όλα εποικοδομητική για τους μαθητές και αφορούσε στην:

εκμάθηση σωστού βουρτσίσματος δοντιών με χρήση οδοντόκρεμας σε σωληνάριο

εκμάθηση σωστού πλυσίματος χεριών, προσώπου και σώματος με τη χρήση στερεού και υγρού σαπουνιού

εκμάθηση χρήσης αντικειμένων (χτένας μαλλιών, σφουγγάρι, ξυραφάκια, αποσμητικά  κλπ)

Το τελευταίο κομμάτι αφορούσε την περιποίηση  (λούσιμο μαλλιών, χτενίσματα και τρόπους μακιγιάζ)

Τέλος, οφείλουμε για άλλη μια φορά, να ευχαριστήσουμε  την κα Νικολέτα Χασάπη για την πολύτιμη βοήθειά της και την φιλοξενία στον χώρο της!

Φωτο: προσωπικό αρχείο Αικατερίνης Ντούρμα