Τα πιο περίεργα Χριστουγεννιάτικα έθιμα σε όλο τον κόσμο.

pexels-photo-1883378

Τα Χριστούγεννα είναι μία γιορτή που φέρνει χαρά σε όλους τους ανθρώπους. Από τα κυριότερα έθιμα που υπάρχουν σχεδόν σε όλο τον κόσμο όπως στόλισμα του δέντρου, ανταλλαγή δώρων και των καλάντων, υπάρχουν και άλλα που είναι πιο παράξενα. Στην Ινδία, εκτός από τα συνηθισμένα έθιμα, στολίζουν μπανανιές και δέντρα του μάνγκο, παρόλο που το 2,3% είναι Χριστιανοί (δηλαδή 25 εκατομμύρια άνθρωποι). Στην Τσεχία, υπάρχει το έθιμο όπου πετούν ένα παπούτσι στην πόρτα και αν το παπούτσι πέφτει με την μύτη, τότε θεωρούν ότι ο γάμος πλησιάζει. Στη Φινλανδία, τα Χριστούγεννα, επισκέπτονται τους τάφους των προγόνων τους. Στη Σουηδία, υπάρχει το έθιμο όπου καίνε μία τεράστια κατσίκα και υπάρχει το στοίχημα αν θα την κάψουν πριν τις 25 Δεκεμβρίου ή αν θα την κάψουν νωρίτερα οι βάνδαλοι. Επίσης, στη Σουηδία βλέπουν όλοι Ντόναλτ Ντακ. Στην Ουκρανία, στολίζουν τα δέντρα τους με ψεύτικους ιστούς αράχνης σε ένδειξη καλής τύχης. Στη Νότια Αφρική, κάθε Χριστούγεννα τρώνε τηγανητές κάμπιες, διότι λένε ότι προσφέρουν τύχη. Στη Γροιλανδία, κάθε Χριστούγεννα τρώνε λίπος φάλαινας. Στη Σλοβακία, τα Χριστούγεννα πετούν το φαγητό στο ταβάνι, και όσο περισσότερο φαγητό κολλήσει εκεί, τόσο μεγαλύτερη σοδειά θα έχουν. Στην Ιρλανδία, τα παιδιά αφήνουν έξω από την πόρτα του σπιτιού για τον Άγιο Βασίλη μία πίτα με κιμά και μία μπύρα. Στη Βενεζουέλα, από 16 ως 24 Δεκεμβρίου πηγαίνουν στην εκκλησία με roller skate. Στη Γουατεμάλα, τον Δεκέμβριο, μαζεύουν τα σκουπίδια όλης της χρονιάς, τα κάνουν να μοιάζουν με έναν Διάβολο, και τον καίνε, για να φύγουν τα κακά πνεύματα. Τέλος, το πιο παράξενο έθιμο βρίσκεται στην Καταλονία της Ισπανίας, καθώς εκεί, μαζί με την φάτνη, βάζουν έναν άνθρωπο (μπορεί και διάσημο) που είναι σε στάση «κάνω την ανάγκη μου», καθώς λέγεται ότι κάτι τέτοιο φέρνει καλοτυχία και γονιμότητα.

Από τον μαθητή: Νάσο Βότση

Πηγή εικόνας

Πηγές: the toc, huffpost greece, economistas, perierga.gr, hania.news, τα καλύτερα top 10. youtube

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Τα πιο περίεργα Χριστουγεννιάτικα έθιμα σε όλο τον κόσμο."