Η συναυλία των Pulsars

seiridakis photo

Νομίζετε ότι σ’ αυτό το άρθρο θα μιλήσουμε για κάποια συναυλία; Ότι Pulsar είναι κάποιο νέο συγκρότημα; Λάθος! Θα μπορούσε βέβαια να ισχύει κάτι από τα παραπάνω .. αλλά όχι! Η συναυλία των Pulsars ακούγεται αλλά μας έρχεται από πολύ μακριά από το διάστημα!

Αυτά και άλλα πολλά ενδιαφέροντα αλλά και παράξενα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν  οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Παλαιοκάστρου και του 3ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου  που συμμετέχουν στο πρόγραμμα της Αστρονομίας κατά τη διάρκεια της απολαυστικής διάλεξης που έδωσε ο ομότιμος καθηγητής του τμήματος Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Σειραδάκης.

Οι ερωτήσεις ασταμάτητες και αμέτρητες δε θα μπορούσαν φυσικά να απαντηθούν όλες! Γι” αυτό ανανεώνουμε το ραντεβού της Αστρονομίας στην επόμενη δράση του προγράμματος.

Νταμπαλής Νικόλαος

Μουζούρη Γαρυφαλλιά